Denník N

Ekonomický newsfilter: Všetko je inak. Heger sa so SaS dohodol na „rozpočte pomoci ľuďom“

Foto - TASR
Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

včera to bolo cítiť už podvečer – parlamentné lavice boli opäť plné, usilovne sa rokovalo a hlasovania naznačovali, akoby opäť fungovalo spojenectvo pôvodnej koalície s vyše 90 hlasmi.

Časť návrhov potrebných na schválenie rozpočtu schválili poslanci už včera a ďalšie vrátane výnimky z výdavkových limitov a mimoriadneho fosílneho odvodu začali preberať v skrátenom konaní tak, aby o nich mohli rýchlo aj definitívne rozhodnúť.

Večer predseda parlamentu Boris Kollár oznámil, že celý dnešok sa budú prerokúvať návrhy smerujúce k tomu, aby sa vo štvrtok mohlo hlasovať o rozpočte.

Vzápätí minister financií v demisii Igor Matovič opäť ponúkol svoje odstúpenie z funkcie, ak SaS schváli pomoc ľuďom s energiami cez štátny rozpočet.

A napokon odvolaný premiér Eduard Heger spoločne s predsedom SaS Richardom Sulíkom oznámili, že sa dohodli na podpore rozpočtu, ktorý by parlament naozaj mohol schváliť vo štvrtok.

To všetko sa udialo aj pod enormným tlakom zdola, pretože najmä firmy z oblasti energetiky už signalizovali, že ak poslanci ich agendu nedoriešia, hrozia od Nového roka nielen drahé energie pre obyvateľov, firmy, nemocnice či samosprávy, ale aj krachy energetických podnikov a hospodársky rozvrat.

Ekonomický newsfilter si dnes prečítate za 5 minút, 1200 slov, pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Ako má vyzerať upravený rozpočet

Podľa dohody, ktorej výsledky včera večer prezentovali Heger a Sulík, má upravený rozpočet, ktorý označili za „rozpočet pomoci luďom“, obsahovať:

  • Výdavkové limity: Sulík ich označil za „kazajku“ pre

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie