Denník N

Ekonomický newsfilter: Heger dnes skladá veľkú skúšku

Eduard Heger. Foto N - Tomáš Benedikovič
Eduard Heger. Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

slovenská ekonomika je spolu s veľkou časťou spoločnosti v napätí, či sa premiérovi v demisii Eduardovi Hegerovi dnes podarí presadiť schválenie štátneho rozpočtu. Séria hlasovaní v parlamente sa má začať po 11.00 s tým, že rozpočet sa bude schvaľovať ako posledný a SaS ho podporí, ak prejdú všetky dohodnuté úpravy.

Nebude to také jednoduché už preto, že aj v najsilnejšom klube OĽaNO sa začali ozývať pripomienky napríklad proti sadzbe špeciálnej dane pre rafinérie a firmy produkujúce ropu, uhlie a zemný plyn. Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský hovorí o zbytočnom súcite so Slovnaftom a lobingu rafinérie.

Ďalšie hlasy zasa spochybňujú dohodnuté zrušenie koncesionárskych poplatkov.

Bude to teda do poslednej chvíle dramatické. Tobôž ak minister hospodárstva v demisii Karel Hirman hovorí, že bez schváleného štátneho rozpočtu nebude môcť štát pomáhať domácnostiam s cenami plynu.

Mimochodom, podnikom a ostatným odberateľom Hirman včera pripomenul dôležitú povinnosť. Ak v auguste a septembri platili mimoriadne vysoké ceny za elektrinu, dnes je posledný termín na podanie žiadostí na kompenzácie od štátu.

Ekonomický newsfilter má dnes necelých 1200 slov, bude vám naň stačiť 5 minút čítania, pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Minister Hirman apeluje na poslancov: bez rozpočtu nebudú peniaze na lacný plyn

Minister v demisii Hirman včera korigoval aj naše predpovede o tom, že by mal na tri mesiace zagarantovať nižšie ceny energií tak, že rozhodujúcu ťarchu nákladov prevezme štátny Slovenský plynárenský priemysel.

Hirman ako vždy pokojne a vecne zdôrazňoval, že v tejto chvíli ešte štátny rozpočet nie je schválený, hrozí rozpočtové provizórium, a ak by nastalo, vláda nebude môcť mesačne použiť viac peňazí ako jednu dvanástinu tohtoročných výdavkov.

To by znamenalo, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie