Denník N

Firemný newsfilter: Top investícia dneška sa nám vzďaľuje, politici zrýchľujú procesy EIA a Eset hrozí odchodom

Minister hospodárstva Karel Hirman si nie je istý, či je pre Slovensko získanie novej baterkárne Volswagenu naozaj výhodné. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister hospodárstva Karel Hirman si nie je istý, či je pre Slovensko získanie novej baterkárne Volswagenu naozaj výhodné. Foto N – Tomáš Benedikovič

Najlepšia správa na úvod. Menšinová vládna koalícia až po svojom odvolaní našla spoločnú reč o štátnom rozpočte so SaS a ten parlamentom prešiel. Výpomoci s drahými energiami pre domácnosti a firmy tak nebude okliešťovať rozpočtové provizórium, i keď pre verejné financie by bolo zdravšie, keby pomoc pre domácnosti bola cielená na príjmovo slabšie skupiny obyvateľstva a nie celoplošne.

Podniky by zas privítali robustnejšie podpory, lebo tie aktuálne pomôžu najmä energeticky menej náročným firmám. Hutníci či chemičky stále čakajú na to, či im politici zvýšia vratky z platieb za emisné limity na vyššie úrovne iných krajín EÚ.

Problém je aj to, že Slovenské elektrárne, ktoré majú domácnostiam dodať lacnejšiu energiu, samy potrebujú pomoc štátu. Za prvých 10 mesiacov si plánovali zisk 400 miliónov eur, no napokon sú v mínuse 200 miliónov eur. Dôvodom je meškajúce spustenie tretieho bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Elektrárne zaťažuje aj to, že im hrozí dodatočné zdanenie, aj keď pôvodne im kabinet sľúbil, že to neurobí.

Zvláštne je aj odsúhlasenie novej dane pre prepravcu plynu Eustream napriek upozorneniu ministra hospodárstva Karla Hirmana, že firma na energetickej kríze skôr stráca a môže to ohroziť jej prevádzkyschopnosť. Eustream vyčíslil, že oproti predvojnovým časom toky zemného plynu cez Slovensko klesli až o dve tretiny, jeho zisky sa znižujú a už sa mu zhoršili aj ratingy, čo mu sťažuje refinancovanie jeho dlhopisov.

Súčasťou nových dohôd je znížené zdanenie mimoriadnych ziskov Slovnaftu z lacnejšej ruskej ropy. Namiesto 70-percentnej dane prešla 55-percentná. Jej výber sa navyše zúžil iba na jeden rok. Vyššie dane budú platiť aj výrobcovia liehu a firmy z hazardu. Naopak, gastrosektor a športoviská majú DPH zníženú na 10 percent nielen na tri mesiace, ale natrvalo. Automobilky, ktoré masívne prechádzajú na výrobu elektromobilov, sa tešia zníženiu registračných daní za nízkoemisné autá.

Teší aj to, že štáty EÚ sa napokon dohodli na zastropovaní cien plynu na európskej burze na úrovni 180 eur za megawatthodinu. To je ešte nižšia úroveň, ako pôvodne navrhovalo české predsedníctvo.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.

 

1. Baterkáreň Volkswagenu sa nám vzďaľuje. Nový minister hospodárstva o nej doteraz nerokoval a nie je si istý jej výhodnosťou

Nová stredoeurópska baterkáreň nemeckého Volkswagenu má

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Firemný newsfilter

  Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

  Firmy

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie