Denník N

Ekonomika 2022: Problém s drahými energiami vláda zasypala peniazmi a odsunula na neskôr

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO), ministrom sociálnych vecí Milanom Krajniakom (Sme rodina) a vicepremiérkou Veronikou Remišovou (Za ľudí) počas predstavenia cien energií pre domácnosti na rok 2023. Foto - TASR
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) s ministrom financií Igorom Matovičom (OĽaNO), ministrom sociálnych vecí Milanom Krajniakom (Sme rodina) a vicepremiérkou Veronikou Remišovou (Za ľudí) počas predstavenia cien energií pre domácnosti na rok 2023. Foto – TASR

Bol to rok hádok a neistoty, ale vláda ho, našťastie, ukončila schválením štátneho rozpočtu, čím ľuďom priniesla aspoň na sviatky trochu pokoja. Vďaka rozpočtu sa domácnosti vyhnú drsnému zvyšovaniu cien energií a energetické firmy finančným problémom.

Schválenie rozpočtu je skôr dobrou správou, no problémy spojené s drahými energiami nerieši, ale len prekrýva miliardovými výdavkami a odsúva na neskôr.

S pomocou pre domácnosti to napokon prehnali

V roku 2023 budú dodávky tepla, elektriny aj plynu mimoriadne drahé, ale zaplatí to z drvivej väčšiny štát a ľudia to nepocítia. Vláda sa napokon priklonila k jednoduchému modelu – dodávateľom povie, aké majú stanoviť ceny, a zaplatí im vzniknuté straty.

V nejakej miere a na obmedzený čas je to v poriadku a nijako sa to nevymyká z európskej praxe.

V slovenskej úprave je však vládna pomoc domácnostiam prehnane štedrá a tým aj škodlivá, lebo keď ceny zostanú nízke, ľudia nebudú mať motiváciu šetriť. Ideálnym kompromisom by bol tlmený nárast cien spojený s cielenou podporou zraniteľných zákazníkov.

Zo strany vlády chýbali jasné výzvy, aby sa ľudia naučili šetriť. Kampaň o znižovaní spotreby, ak nejaká vôbec existuje, je neviditeľná.

Dotácie iba odsúvajú problémy na neskôr. Vývoj na trhu s plynom vytvára predpoklady na ďalšie zvyšovanie regulovaných cien. Keďže vláda toto zdražovanie domácnostiam nedávkuje postupne, v roku 2024 hrozí zdvojený cenový šok.

Vláda už totiž nebude mať ďalšie tri miliardy eur na plošné dotácie pre všetkých a nebolo by to ani správne, lebo je to stále podpora fosílneho priemyslu a trochu aj ruskej vojny na úkor iných dôležitých úloh štátu. Na porovnanie, o akej veľkej sume je reč, celá pandemická pomoc podnikom a živnostníkom za dva roky covidu dosiahla 2,5 miliardy eur.

Dotácie na energie budúci rok výrazne znížia infláciu, ale odsunutie problému na neskôr ju vytlačí nahor v roku 2024, upozornila Národná banka Slovenska.

Firmy si na vyššie ceny musia zvyknúť 

Nezamestnanosť v posledných mesiacoch klesá, čo naznačuje, že firmy na tom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Igor Matovič

  Richard Sulík

  Rok 2022

  Ekonomika, Komentáre, Slovensko

  Teraz najčítanejšie