Denník N

Zelený newsfilter: Fotografia, udalosť, postava, číslo a graf roka 2022

Umelá inteligencia je ekooptimistka. Takto zvizualizovala stav prírody na planéte Zem v roku 2022 umelá inteligencia Midjourney.
Umelá inteligencia je ekooptimistka. Takto zvizualizovala stav prírody na planéte Zem v roku 2022 umelá inteligencia Midjourney.

Pred energetickou krízou bol záujem o šetrenie energiami minimálny. Tento rok už patrila táto téma k najčítanejším v ekonomickej sekcii Denníka N. „Šetrenie“ preto zvolili autori Zeleného newsfiltra ako slovo roka 2022. Kto sa naučil šetriť, osvojil si jednu z efektívnych stratégií, ako zbohatnúť.

Slovenskí politici sa však slovu šetrenie od začiatku energetickej krízy skôr vyhýbajú. Zrejme preto, že ho časť ľudí vníma ako „uťahovanie opaskov“ a vyvoláva v nich pocit, že o niečo prichádzajú.

Pre niektoré slovenské domácnosti to naozaj platí, no stále ide o menšiu časť. Z oficiálnych štatistík vyplýva, že navrhovanú definíciu energetickej chudoby by napĺňala asi štvrtina slovenských domácností a príjmovou chudobou je už dlhšie ohrozených do dvadsať percent.

Etymologický slovník uvádza pri slovách šetrenie, respektíve sporenie ich pôvodné významy ako „zveľaďovať“, „pestovať“ alebo aj „robiť sa bohatým“.

Okrem toho je šetrenie dlhodobo jedným z najistejších spôsobov, ako znížiť negatívne dosahy človeka na prírodu a planétu.

Koncoročné vydanie Zeleného newsfiltra má 1500 slov a stihnete ho prečítať za 6 minút. Novoročné vydanie vydáme o dva týždne, 12. januára 2023, už aj v podcastovej verzii.

1. Udalosť roka: Jedna z najväčších reforiem ochrany prírody v ére samostatnosti

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Európska únia

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Priemysel

Príroda

Rok 2022

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie