Denník N

Ekonomický newsfilter: Vianočný pokles burzových cien prináša nádej, že aj túto krízu môžeme zvládnuť

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

ceny plynu sú už týždeň na najnižšej úrovni od konca februára, keď sa začala vojna na Ukrajine. Podobne zlacnela na burze aj elektrina.

Je pravda, že to môže byť len výkyv spojený s teplým počasím, a v porovnaní s uplynulými rokmi cena zostáva stále vysoká.

Napriek tomu to však prináša nádej, že prežijeme túto vykurovaciu sezónu aj prípadné zníženie ruských dodávok, ktoré hrozí v budúcom roku.

Vláda včera schválila nariadenie, ktorým upravila budúcoročné cenové stropy na teplo.

Aj z toho je zrejmé, že program štátnych dotácií na energie bol pripravený narýchlo, a zrejme sa bude dolaďovať a opravovať aj po jeho spustení v novom roku.

Prelom roka si môžete spestriť aj bilanciami a prognózami od slovenských ekonómov a reportérov Denníka E, ktoré nájdete na konci tohto textu.

Posledný Ekonomický newsfilter tohto roka má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravili Ján Kováč a Ján Filip.


1. Ceny plynu a elektriny klesajú, zásobníky sa plnia

Cena plynu pre európsky trh padla najnižšie od februára, keď sa začala ruská invázia na Ukrajinu. Podobne sa znížili aj ceny elektriny.

Kontrakt na januárové dodávky na holandskej burze TTF sa od vojny držal okolo úrovne 100 eur a vyššie. V lete ceny plynu dosiahli 345 eur za megawatthodinu, keď Rusko obmedzovalo dodávky.

Teraz pred Vianocami sa cena znížila k 80 eurám a zhruba na tejto úrovni zotrváva doteraz. Stále je to však veľa oproti roku 2020, keď sa plyn na trhu TTF obchodoval za menej než 20 eur za MWh.

Tento vývoj kopíruje elektrina, ako vidno v tomto grafe:

Prečo sa to deje: Hlavným dôvodom poklesu cien boli mierne vonkajšie teploty, ktoré prispievali k nižšej spotrebe plynu. Počas vianočných sviatkov bolo počasie výrazne teplejšie než v polovici mesiaca. Viac energie dodávajú aj veterné elektrárne, takže na výrobu prúdu netreba toľko plynu.

Vďaka teplému počasiu sa v Nemecku opäť plnia zásobníky plynu. Ich naplnenosť sa včera priblížila k 89 percentám.

Prečo je to dôležité aj pre slovenských odberateľov:

  • Väčšina odberateľov s výnimkou domácností postupne prechádza na nové zmluvné ceny. Dodávatelia im väčšinou dávajú kontrakty, v ktorých nie je pevná cena. Tú sa dozvedia až neskôr a závisieť bude od toho, aký bude vývoj na burze. Teraz, keď burzová cena padla na 80 eur, pre niektoré firmy môže byť výhodné obnoviť výrobu, ktorú predtým odstavili. Napríklad Duslo Šaľa bolo polovicu leta v útlmovom režime a čakalo na lepšie ceny.
  • Pre niektoré firmy však nedávny pokles ceny nie je dostatočný. Napríklad Kúpele Sliač pred Vianocami zatvorili

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie