Denník N

Ekonomický newsfilter: Zimu by sme mali zvládnuť, a ak sa naučíme šetriť, zvládneme aj ďalšiu

Ilustračné foto - Nafta
Ilustračné foto – Nafta

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň, a keďže čítate prvý Ekonomický newsfilter v roku 2023, želáme vám aj veľa úspechov v novom roku.

Na zimu, ktorá pripomína jar, sa dá pozerať ako na poloprázdny, ale aj poloplný pohár. My by sme v súčasnej situácii chceli vyzdvihnúť pozitívum – Európa (vrátane trpiacej Ukrajiny) v uplynulých týždňoch míňala oveľa menej energií ako po iné roky, dokonca sa darilo opäť dopĺňať zásobníky plynu, čo znamená, že si už vytvárame dobrý základ aj na nasledujúcu zimu.

Rusko sa naďalej snaží ničiť ukrajinskú infraštruktúru, no Putin na konci roka v tichosti povolil platiť za plyn opäť v zahraničných menách. Zmenil tak svoj dekrét z konca marca, ktorý vyžadoval platby „z nie priateľských krajín“ iba v rubľoch.

To všetko sa odzrkadľuje aj v cenách na plynových burzách. Včera sa dokonca veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh dostala na najnižšiu úroveň od novembra 2021, zostúpila až do tesnej blízkosti 64 eur za megawatthodinu.

Pozitívne správy prichádzajú aj z iných sektorov, napríklad čísla o inflácii z hlavných európskych trhov v Nemeckuvo Francúzsku. Tam v decembri inflácia klesla dokonca na 6,7 %. Poľavujúce cenové tlaky spôsobili, že podnikateľská aktivita v eurozóne sa znížila menej, než sa predpokladalo. Očakávaná recesia napokon nemusí byť taká hlboká, ako sa analytici domnievali.

Z Nemecka prišli správy aj o výraznom zlepšení situácie s dodávkami materiálov do firiem.

K dôležitým novoročným správam by sme chceli zaradiť aj silnejúce volanie zo slovenskej politickej sféry po ukončení konfrontácie a sústredení sa na hľadanie konštruktívnych riešení. Hovoril o tom nielen premiér v demisii Eduard Heger, ale potrebu celospoločenskej dohody a naštartovania obnovy Slovenska zdôrazňoval aj Peter Pellegrini.

Dnes sme všetko podstatné za uplynulý týždeň zhrnuli do 1360 slov, Ekonomický newsfilter si prečítate za 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Európu by už v zime nemal ohroziť nedostatok energií, veria experti 

Túto zimu už prežijeme v relatívnom bezpečí, ak dokážeme šetriť, zhodli sa na prelome rokov piati odborníci na energetiku, ktorých oslovil Denník E.

Väčšinu slovenských domácností pred vysokými cenami zachránia štátne zásahy financované z rozpočtu. Horšie na tom môže byť firemný sektor.

Najdôležitejšie bude to, ko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie