Denník N

Ekonomický newsfilter: Netešte sa príliš z klesajúcej inflácie, úroky ešte pôjdu hore

Prezidentka ECB Christine Lagardeová a viceprezident Luis de Guindos prichádzajú na tlačovú konferenciu. Foto - TASR/AP/DPA
Prezidentka ECB Christine Lagardeová a viceprezident Luis de Guindos prichádzajú na tlačovú konferenciu. Foto – TASR/AP/DPA

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

najdôležitejšou správou konca minulého týždňa bol prekvapivý pokles inflácie v eurozóne hlbšie pod 10 percent. Detailnejší pohľad na dáta však ukazuje, že inflačné tlaky v celej ekonomike pretrvávajú, a tak od Európskej centrálnej banky nemožno čakať, že prehodnotí avizované ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb.

Treba sa preto zmieriť s tým, že ďalej porastú aj úroky na slovenských hypotékach. Neznamená to však, že ľudia, ktorým sa končí fixácia alebo sa chystajú kúpiť nehnuteľnosť na úver, musia bezmocne čakať, kým im banka oznámi nové, vyššie sadzby. Už teraz sú na trhu možnosti, ako si zabezpečiť tie súčasné.

Posviatočný ekonomický newsfilter má 1150 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Jednociferná inflácia neznamená, že ECB si dá pohov 

Inflácia v eurozóne je opäť jednociferná. Neznamená to však, že Európska centrálna banka (ECB) poľaví v odhodlaní zabrzdiť rast cien ďalším zvyšovaním úrokov.

Rast cien sa v decembri spomalil na predbežných 9,2 percenta medziročne z novembrových 10,1 percenta, informoval v piatok Eurostat. Pokles bol väčší, ako sa čakalo, najviac k nemu prispel

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie