Denník N

Ekonomický newsfilter: Hnev na Hegerovu vládu je predčasný, aj keď energetická pomoc nie je dokonalá 

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

informácie o vysokých zálohových platbách za energie, ktoré začiatkom roka zaskočili mnohých odberateľov, nie sú až také prekvapujúce, keď sa na ne pozeráme v širšom kontexte.

Na konci minulého roka nebol štátny rozpočet a padla vláda, takže môžeme byť radi, že sa na poslednú chvíľu odvrátil kolaps energetiky, svetlá stále svietia a radiátory hrejú.

Vláda musí v najbližších dňoch opravovať chyby, ktoré pochopiteľne museli v takom časovom zhone vzniknúť, a trpezlivo vysvetľovať, že priestor na dotácie nie je nekonečný.

Deficit verejnej správy má byť v tomto roku najvyšší od roku 2010 a vláda zároveň výrazne zvýšila výdavky na sociálnu politiku. Nie je to dlhodobo udržateľné, upozorňuje v rozhovore Viktor Novysedlák z rozpočtovej rady. Už v roku 2024 sa treba pripraviť na zvyšovanie daní alebo na znižovanie štátnych výdavkov.

Dnešný ekonomický newsfilter má 1300 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravili ho Ján Kováč a Radoslav Tomek.


1. O tom, že najdrahšiu elektrinu dostanú malé firmy, politici vedeli

Štátne dotácie, ktoré majú brzdiť zdražovanie energií, nefungujú dokonale. Najväčšie problémy sa zatiaľ ukazujú okolo dvoch životných situácií.

  • V prvej sú niektoré domácnosti v bytovkách, ktorým prišli v januári vysoké preddavkové platby za teplo v rozpore s tým, čo sľúbila vláda.
  • V druhej sú podniky s regulovanými cenami, ktorým zase prudko vyskočili platby za elektrinu.

Obe chyby vznikli tým, že ministerstvo hospodárstva pod vedením Karla Hirmana malo krátky čas na to, aby zvládlo mimoriadne zložité problémy. Poradiť si s nimi na sto percent bolo skrátka nemožné.

Vďaka schválenému štátnemu rozpočtu je však drvivá väčšina rizík v energetike pod kontrolou. Teraz prišiel čas na opravovanie chýb.

Prečo zvýšili preddavkové platby na teplo: Ceny tepla v bytovkách sa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie