Denník N

Ekonomický newsfilter: Veľký priemysel oproti konkurentom stráca, inde je pomoc s energiami štedrejšia 

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

predstavitelia veľkých firiem včera vláde pripomenuli, že stále nevedia, ako im štát mieni kompenzovať drahé energie. Aj keď ceny elektriny a plynu na európskych burzách s mimoriadne teplým úvodom roka výrazne poklesli, pre energeticky náročný priemysel to zatiaľ nie je dôvod na zvyšovanie výroby.

Elektrina aj plyn sú totiž naďalej niekoľkonásobne drahšie ako pred krízou a slovenský priemysel stráca konkurencieschopnosť, keďže inde sú vlády štedrejšie. Schéma pomoci sa zatiaľ posudzuje v Bruseli, ale nikto nevie, kto dostane pomoc, koľko jej bude a na ako dlho.

Pred necelými dvoma týždňami sa Chorvátsko stalo 20. členom eurozóny. Slovensko sa síce do tohto elitného klubu zaradilo už pred 14 rokmi, ale v poslednom období sa jeho dobiehanie vyspelej Európy spomalilo. Chorvátsko nás vo výkonnosti ekonomiky na obyvateľa predbehlo už v roku 2021 a na prijatie eura je lepšie pripravené, ako sme svojho času boli my.

Dnešný ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Veľké priemyselné firmy nevedia, ako im vláda pomôže s energiami

Neobvykle teplý začiatok roka spôsobil, že trhové ceny energií výrazne klesli. Pre mnohé veľké priemyselné firmy na Slovensku sa tým nič nemení. Výrobu nezvyšujú a zastavené fabriky sa neštartujú.

Aj po poklese sú totiž ceny elektriny a plynu v porovnaní s predkrízovými časmi niekoľkonásobné, čo pre niektoré firmy bez štátnej pomoci znamená čistú stratu. Manažéri sa sťažujú, že vláda zatiaľ neprijala žiadnu významnejšiu schému kompenzácií pre veľké podniky. Problém je o to vypuklejší, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie