Ekonomický newsfilter: Veľký priemysel oproti konkurentom stráca, inde je pomoc s energiami štedrejšia
🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Dobrý deň,
predstavitelia veľkých firiem včera vláde pripomenuli, že stále nevedia, ako im štát mieni kompenzovať drahé energie. Aj keď ceny elektriny a plynu na európskych burzách s mimoriadne teplým úvodom roka výrazne poklesli, pre energeticky náročný priemysel to zatiaľ nie je dôvod na zvyšovanie výroby.
Elektrina aj plyn sú totiž naďalej niekoľkonásobne drahšie ako pred krízou a slovenský priemysel stráca konkurencieschopnosť, keďže inde sú vlády štedrejšie. Schéma pomoci sa zatiaľ posudzuje v Bruseli, ale nikto nevie, kto dostane pomoc, koľko jej bude a na ako dlho.
Pred necelými dvoma týždňami sa Chorvátsko stalo 20. členom eurozóny. Slovensko sa síce do tohto elitného klubu zaradilo už pred 14 rokmi, ale v poslednom období sa jeho dobiehanie vyspelej Európy spomalilo. Chorvátsko nás vo výkonnosti ekonomiky na obyvateľa predbehlo už v roku 2021 a na prijatie eura je lepšie pripravené, ako sme svojho času boli my.
Dnešný ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.
1. Veľké priemyselné firmy nevedia, ako im vláda pomôže s energiami
Neobvykle teplý začiatok roka spôsobil, že trhové ceny energií výrazne klesli. Pre mnohé veľké priemyselné firmy na Slovensku sa tým nič nemení. Výrobu nezvyšujú a zastavené fabriky sa neštartujú.
Aj po poklese sú totiž ceny elektriny a plynu v porovnaní s predkrízovými časmi niekoľkonásobné, čo pre niektoré firmy bez štátnej pomoci znamená čistú stratu. Manažéri sa sťažujú, že vláda zatiaľ neprijala žiadnu významnejšiu schému kompenzácií pre veľké podniky. Problém je o to vypuklejší, že