Denník N

Firmy nemusia čakať iba na kompenzácie. O lacnejšiu elektrinu môžu žiadať aj dodávateľa

Ilustračný obrázok - JumpStory
Ilustračný obrázok – JumpStory

Tisícom podnikateľov sa na prelome rokov prudko zvýšili zálohové platby za elektrinu, niektorým aj päťnásobne. Tento problém môžu riešiť viacerými spôsobmi. Žiadny z nich nie je úplne ideálny.

Prvým sú štátne kompenzácie, ktoré sa majú spustiť vo februári a vyplácať sa budú iba za prvý kvartál. Druhým je prechod na iný typ zmluvy a tretím zmena dodávateľa. Môžu si ešte aj znížiť zálohy o 20 percent, ale v takom prípade riskujú veľké nedoplatky.

Vysoké januárové zdraženie sa týka primárne malých podnikov s regulovanými cenami. Tie sú dnes paradoxne násobne vyššie ako spotové ceny, ktoré platia väčšie podniky a organizácie. Dôvodom bola nevydarená zmena pravidiel cenovej regulácie.

Teoretickým riešením aj pre malé podniky je teda prechod na spotové ceny. Zmena kontraktu sa však nedá spraviť zo dňa na deň. Podľa zákona môže regulovaný zákazník požiadať o zmenu, respektíve vypovedať súčasnú zmluvu do 31. marca, no na prechod musí čakať ešte deväť mesiacov, pretože nová zmluva začne platiť až od nového roka. To nerieši ich aktuálny problém a v roku 2024 už môže byť situácia úplne iná – spotové ceny môžu byť opäť vyššie ako tie regulované.

Rovnaký postup ako pri prechode na spotové ceny platí podľa zákona aj pri tretej možnosti, ktorú podnikatelia majú, a to je vypovedanie zmluvy a zmena dodávateľa.

Ako získať výhodnejšiu cenu

V oboch prípadoch však záleží na konkrétnom dodávateľovi a jeho ochote vyjsť v ústrety zákazníkovi. Okrem zákona totiž platia aj obchodné podmienky v zmluve medzi klientom a dodávateľom, ktoré určujú výpovednú lehotu maximálne tri mesiace. Ani samotní obchodníci nemajú vo veci jasno, niektorí sa riadia zákonom, pre niektorých je prednejšia zmluva. A štát zatiaľ túto dilemu nerozlúskol.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Hegerova vláda

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie