Denník N

Zelený newsfilter: Ako sa dá lyžovať, keď chýba sneh – na sucho, pod strechou a s VR okuliarmi

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Lyžovať sa je už dnes drahé a z toho, čo zistili analytici na ministerstve životného prostredia, sa dá odvodiť, že bude ešte drahšie. Dôvodom je čoraz menej prírodného snehu a neistá budúcnosť nižšie položených lyžiarskych stredísk. Ich situácia sa bude zrejme zhoršovať najmä od roku 2030 a výrazne po roku 2050.

Buď sa spoľahnú na výrobu umelého snehu, čo je však drahé a pri dlhodobo vysokých teplotách aj tak nefunkčné riešenie, alebo sa preorientujú na iné športy a formy zimnej turistiky.

Počet lyžiarskych stredísk sa tak postupne zrejme zníži a možností lyžovania aj dní, keď to bude možné, ubudne.

Záujem o lyžovačku vo zvyšných zariadeniach zase stúpne, takže ich prevádzkovatelia si budú môcť dovoliť zvýšiť ceny. Je dosť možné, že ak bude nápor priveľký, bude nutná regulácia návštevnosti. Priveľa lyžiarov na svahoch by si jednak zavadzalo a malo by aj negatívny vplyv na prírodu.

Samozrejme, vždy je možnosť zobrať lyže a vydať sa za snehom napríklad do Rakúska alebo Talianska. Tam sa však klimatická kríza prejavuje rovnako, miest so stabilnou snehovou pokrývkou ubúda takisto a ceny sú vyššie už dnes.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1000 slov a stihnete ho prečítať za 4 minúty. Od tohto vydania je k dispozícii aj podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra. Napíšte nám, čo sa vám na ňom páči alebo nepáči, na mail [email protected].

1. Tretine lyžiarskych stredísk nepomôže ani umelé zasnežovanie

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Lyžovanie

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie