Denník N

Ekonomický newsfilter: Ďalšou ranou pre biznis sú zálohové faktúry za energie

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

populistický festival z konca roka, keď sa súčasná koalícia pri riešení vysokých cien energií v maximálnej miere venovala domácnostiam, no zďaleka toľko pozornosti nevenovala väčším odberateľom, sa jej vracia ako bumerang.

Dodávatelia elektriny či plynu začali rozosielať zálohové faktúry s násobkami cien v porovnaní s minulým rokom. Podnikatelia, ale aj niektoré obce či školy sú v šoku. Nevedia si predstaviť, ako by takéto vysoké cifry zaplatili alebo premietli do cien, kto by si kupoval ich výrobky či služby za podstatne viac peňazí. Preto začínajú hovoriť o prepúšťaní zamestnancov a zatváraní podnikov, čo patrične využíva aj politická opozícia.

Po sviatočnom zimnom spánku sa konečne zobudili aj vládni politici, tvrdia, že problémy intenzívne riešia, zároveň však skúšajú rozlúsknuť komplikovanú situáciu v koalícii. Čoraz viac signálov ukazuje, že premiér v demisii Eduard Heger sa snaží zachrániť vládu pod jeho vedením aj za cenu, že sa materské hnutie OĽaNO rozpadne.

Odkaz pre politikov v prvom i v druhom prípade je pritom jasný – každé riešenie má svoj správny čas. Eduard Heger a ľudia okolo neho ho trestuhodne premrhali.

Ekonomický newsfilter má 1360 slov, prečítate ho za necelých 6 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1 .Malé a stredné podniky, ambulancie aj obce si nevedia rady so zálohovými faktúrami

Vysoké januárové zálohové faktúry za energie, v niektorých prípadoch až päťnásobné, sa týkajú predovšetkým malých podnikov s regulovanými cenami. Tieto ceny sú totiž dnes paradoxne násobne vyššie ako spotové ceny na trhu, ktoré platia väčšie podniky a organizácie.

Malým a stredným firmám, ktoré majú spotrebu elektriny do 30 megawatthodín ročne, dod

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie