Denník N

Ekonomický newsfilter: Znesiteľné ceny energií zlepšujú ekonomické vyhliadky pre Európu 

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

snahu Eduarda Hegera o udržanie sa pri moci podrýva jeho stranícky predseda Igor Matovič. Tentokrát zaútočil na ministra hospodárstva Karla Hirmana, ktorý bol podľa Matoviča na dovolenke, namiesto toho, aby riešil vzniknutý problém s drahou elektrinou. Vládu, v ktorej bude Hirman, Matovič podľa svojho vyjadrenia nepodporí.

Je pravda, že Hirman nedotiahol všetky detaily energetickej pomoci, ale v takom obmedzenom čase a v politickej neistote by to zrejme nedokázal nikto.

Viac ako Hirman nesie zodpovednosť za aktuálne problémy Matovič, ktorý počas celého roka namiesto riešenia energetickej krízy vyvolával konflikty. Výsledkom bola spomínaná časová tieseň a politická neistota hraničiaca s bezvládím.

Hirman a Heger majú šťastie v tom, že veľkoobchodné ceny energií sú od Vianoc na dnešné pomery veľmi nízke. Vďaka tomu štát šetrí na dotáciách, čím vzniká priestor na novú podpornú schému.

Vďaka poklesu cien na burze sa dokonca posilňuje euro a zlepšujú sa aj ekonomické vyhliadky pre Európu.

Ekonomický newsfilter má dnes približne 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil ho Ján Kováč.


1. Lengvarský chce pomôcť ambulanciám s drahou elektrinou a Matovič útočí

Niektorí odberatelia, ktorým sa na začiatku roka päťnásobne zvýšili ceny elektriny, by mohli dostať ďalšiu pomoc od vlády. Naznačujú to vyjadrenia politikov z posledných dní. Problém sa týka malých odberateľov s regulovanými (momentálne uletenými) cenami, medzi ktorými sú podniky, školy, obce či ambulancie.

Čo je nové:

  • Prezidentka Zuzana Čaputová sa včera pýtala ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, či pripravuje riešenia na kompenzácie vysokých cien u ambulantných lekárov. Tí už začali v tejto súvislosti pacientom účtovať dodatočné poplatky. „Bremeno drahých energií a zvýšených nákladov ambulancií nemôže spadnúť na plecia pacientov,“ napísala na svojom Facebooku Čaputová. Lengvarský jej povedal, že sa o riešenie usiluje a čo najskôr ho preberie aj s Hegerom.
  • Druhou zraniteľnou skupinou sú školy a malé obce. Minister školstva Ján Horecký ešte v stredu povedal, že školy nemusia zvýšené zálohy platiť okamžite. Poslanec SaS Branislav Gröhling na to včera reagoval, že školám hrozia problémy, ak budú platenie odkladať – napríklad odpojenie alebo sankcie.
  • Minister Hirman včera sľúbil, že dnes alebo v pondelok chcú prezentovať konkrétne riešenia.

Prečo je Matovičov útok nezmyselný

Hirmanov včerajší prísľub bol reakciou na útočný facebookový status Igora Matoviča, ktorý sa pripojil k predchádzajúcej kritike Smeru a Republiky.

Rozdiel je však v tom, že za vzniknutý problém s vysokými zálohovými platbami je Matovič spoluzodpovedný.

Ešte ako minister financií totiž rozhodol, že energetická pomoc má byť zameraná predovšetkým na domácnosti a menej na ostatných odberateľov.

Matovič mal vedieť, do akej situácie sa tým dostanú malé podniky a obce. Navyše svojím konfliktným

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie