Čo je za záhadným grafom, v ktorom iba Slovensko a Malta zvýšili spotrebu plynu

Koncom minulého roka obletel slovenský internet graf od štatistického úradu Európskej únie – Eurostatu. Ukazuje, o koľko sa znížila spotreba plynu v členských štátoch. Dvadsiatim štyrom krajinám sa v ňom podarilo znížiť spotrebu niekedy až o desiatky percent. Čiernymi ovcami EÚ sú v ňom len dve krajiny – Malta a Slovensko.
Denník E niekoľko posledných mesiacov informuje, že Slováci míňajú menej plynu ako rok predtým. Graf Eurostatu, ktorý ukazuje, že na Slovensku spotreba plynu v skutočnosti narástla, preto mnohých analytikov prekvapil.

Prečo je to dôležité? Neistota okolo čísiel, koľko plynu vlastne míňame, spochybňuje aj kroky ministerstva hospodárstva a celej vlády v boji s energetickou krízou.
Ak by totiž platilo, že slovenské opatrenia sú nastavené tak, že spotreba plynu sa zvyšuje a nie znižuje, potom sa Slovensko nedostáva von z energetickej krízy, ale prepadáva sa do nej hlbšie.
Už pri pandémii koronavírusu sa pritom ukázalo, aké dôležité sú v krízových časoch spoľahlivé a rýchlo dostupné dáta. Dôležité je aj to, aby boli voľne dostupné verejnosti, odborníkom a novinárom, ktorí ich môžu analyzovať a prichádzať s riešeniami.
V mnohých západoeurópskych krajinách preto národné agentúry a ministerstvá zodpovedné za energetiku začali pravidelne zverejňovať otvorené dáta o spotrebe elektriny, plynu či priemerných teplotách spolu s historickými porovnaniami (tu je napríklad stránka Spolkovej sieťovej agentúry v Nemecku so spotrebou plynu). Na Slovensku žiadny takýto portál nevznikol.