Denník N

Stavali by ste Národný futbalový štadión à la Kmotrík? Koľko zo štátneho by ste dali? (anketa)

Národný futbalový štadión sa pôvodne hotoval stavať sám Ivan Kmotrík (druhý zľava). Neskôr štát súhlasil, že mu pomôže injekciou 27 miliónov eur; dnes je plán, že ho zaplatí celý. Foto – TASR
Národný futbalový štadión sa pôvodne hotoval stavať sám Ivan Kmotrík (druhý zľava). Neskôr štát súhlasil, že mu pomôže injekciou 27 miliónov eur; dnes je plán, že ho zaplatí celý. Foto – TASR

Sulík odkazuje, že na ľudí typu Kmotrík treba uplatniť prezumpciu viny, kým Matovič vidí v štadióne dvojnásobné preplatenie cez alobal. Čo hovoria politici na štadión, ktorý nakreslili u majiteľa Slovana a za ktorý chce štát zaplatiť 68 miliónov eur?

Miloš Moravčík, KDH

Slovensko by mohlo mať aj Národný futbalový štadión a zároveň by mohli peniaze vystačiť aj na iné veci, ktoré ľudia potrebujú. Nemusí byť totiž pozlátený, stačí, keď bude dôstojný a užitočný. Peniaze sa jednoducho musia použiť efektívne. Národný futbalový štadión bude slúžiť aj konkrétnym komerčným aktivitám. Z nich by malo ísť aj na splátky štadióna. Projekt by mal primárne zohľadňovať potreby občanov, až potom návrhy súkromníka.

Árpád Érsek, Most-Híd

Keď to má byť štátny futbalový štadión, na ktorom by mali hrať národné družstvá svoje zápasy, tak pravdepodobne by tam mal štát prispievať určitými finančnými prostriedkami, ale výlučne hovoríme o štátnom štadióne, nie o nejakom klubovom. Koľko, to neviem odhadnúť. Ten klub, ktorý tam bude hrávať, by mal platiť nájomné za to, že tam hráva.

A či prijať hotový projekt od súkromníka? To neviem. A prečo ho musíme prijať? Asi preto, lebo okolité veci, ktoré tam bude stavať pán Kmotrík, sú už naprojektované v tom projekte, v ktorom je národný štadión. Či tie projekty vyhovujú národnému štadiónu, to nech posúdi ten, kto je za to zodpovedný, čiže ministerstvo školstva. Asi sa nevedia pohnúť z miesta, pretože ten projekt je hotový a nedá sa tam asi iné spraviť, lebo ten priestor je obmedzený.

Igor Matovič, OĽaNO

Slovensko by malo investovať napríklad do Národného futbalového štadióna, ale naozaj s tým, že sa nikto iný pri tom priživovať nebude, čo sa mi v tomto prípade nezdá úplne tak. V Trnave sa podobný štadión postavil za 29 miliónov eur, a to bola ešte dvakrát prepísknutá cena, lebo prvá kalkulácia bola na 15 miliónov eur. Obdobné štadióny sa dajú postaviť bežne za cenu medzi 20 až 30 miliónmi eur, takže keď si zoberieme takú klasickú smerácku konštantu, že niečo treba zabaliť do alobalu a potom vrátiť, tak tých 70 miliónov je úplne normálne. Keby sa o to celé otvorene súťažilo, urobila sa férová súťaž o samotnú architektúru, projektovú dokumentáciu a výstavbu, tak to bude za polovičku a krajšie, ako si nakreslil pán Kmotrík.

Richard Sulík, SaS

Porovnateľné štadióny napríklad v Nemecku stoja výrazne menej. Neviem však presne povedať, čo je primeraná cena, avšak to nie je podstatné. Podstatné je, či ide o verejný statok, a ak áno, tak majme štadión na všetko možné. Ja si myslím, že futbalový štadión nie je verejný statok, žiadny – ani národný, ani nenárodný, a preto by to štát nemal financovať.

A či v situácii, keď by sa na štátnom financovaní nedalo nič meniť, zobrať Kmotríkov projekt? To je tak, že títo ľudia, ako Kmotrík či Široký, sú, samozrejme, namočení v kadejakých kšeftoch, ale to neznamená, že ten projekt musí byť zlý. Ak by som mal rozhodovať, dal by som ho preskúmať nejakej významnej autorite, výboru, komisii, nejakému renomovanému architektovi, či to je dobre, či to spĺňa požiadavky, a ak áno, tak potom je jedno, či je to projekt od Kmotríka.

Samozrejme, treba byť pri týchto ľuďoch, ktorí majú veľmi pokazenú povesť, na pozore. Ja by som pri nich uplatnil prezumpciu viny, to znamená, že vychádzam z toho, že to bude nejaký „odžub“, a nech ma nejaká komisia presvedčí, že to je dobre a nie naopak.

Niečo podobné som zažil na Hrade. Tam som zdedil Váhostav, keď som bol predsedom parlamentu a končila sa práve rekonštrukcia. Odkázal som vedeniu Váhostavu, že ak sú ochotní znížiť cenu o viac ako 20 percent, tak môžu pokračovať. Dal som vtedy od jedného nezávislého architekta a rozpočtára odhadnúť, koľko je primeraná cena. Pochopili, že to bude asi najlepšia alternatíva, a tak sme Hrad takto dokončili.

Juraj Miškov, SKOK!

Štadióny a ostatnú základnú športovú infraštruktúru dokáže u nás postaviť len štát. Povedzme si pravdu, bez toho významné športoviská mať nebudeme. Musí to však byť čo najlacnejšie; porovnateľné štadióny v zahraničí vznikali aj za nižšie náklady. S dôvetkom, že užívanie štátneho majetku musí byť následne spoplatnené komerčným nájomným tak, aby sa investícia štátu aspoň čiastočne vrátila. Okrem reprezentácie. Ak tam bude chcieť hrať klub, tak by mal platiť nájomné.

🗳 Predplatitelia Denníka N, pomôžte prvovoličom zorientovať sa v politike. Do 30. septembra môžu mať prístup k Denníku N zadarmo – stačí s nimi zdieľať stránku Prvevolby.sk.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

    Národný futbalový štadión

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie