Denník N

Ekonomický newsfilter: Pacienti sa čoskoro začnú pýtať, načo si platia zdravotné poistenie

Lekári z nemocníc si lepšie podmienky vybojovali, jednou z ich požiadaviek však bola aj pomoc ambulantným lekárom. Foto - TASR
Lekári z nemocníc si lepšie podmienky vybojovali, jednou z ich požiadaviek však bola aj pomoc ambulantným lekárom. Foto – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

víkendové prestrelky medzi politikmi boli hlavne o hľadaní vinníka, na ktorého by mohli zvaliť vyhrotený problém s extrémne vysokými zálohovými platbami za energie pre podniky.

Igorovi Matovičovi zasa skočil na lep premiér v demisii Eduard Heger a už aj on chce preverovať, či ministerstvo hospodárstva na jeseň ponúkalo zástupcom podnikateľov možnosť, aby sa predišlo rozposielaniu vysokých zálohových faktúr.

Môžeme mu ušetriť prácu, pretože vieme potvrdiť, že nebolo treba nič ponúkať.

Zástupcovia zamestnávateľov nie na jeseň, ale už od marca mnohokrát žiadali vládu, aby riešila problém s prudko rastúcimi cenami energií, na ktoré podniky postupne prechádzali.

Od augusta upozorňovali na to, že napríklad Nemecko už dokázalo dotácie pre svoje firmy rozbehnúť. Slovensko najneskôr v septembri vedelo, že bude mať k dispozícii podporné schémy od Európskej únie.

Napriek tomu sa politici vybíjali vo vlastných súbojoch a neriešili najdôležitejšie problémy Slovenska.

Ak sa Heger teraz znova chystá zahrať na ustarosteného a verejnosti podhodiť ministra hospodárstva Karla Hirmana za to, že bol na dovolenke, ktorú mu sám sľúbil, keď Hirmana ako odborníka nahováral na ministerský post, mal by si uvedomiť, že po celý ten čas bol predsedom vlády a problém, ktorý sa netýka len biznisu, ale aj miest, obcí, škôl alebo ambulancií, zanedbal v prvom rade on.

Ministerstvo hospodárstva dnes predstaví riešenie pre menších odberateľov, no treba zároveň pripomenúť, že pomoc väčším firmám naďalej nie je dotiahnutá.

Ekonomický newsfilter má dnes 1300 slov, venujte mu 5 a pol minúty. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Ambulancie zavádzajú nové poplatky, od februára budú vraj bežné

Asociácia súkromných lekárov, ktorá združuje tritisíc ambulancií, ohlásila, že jej členovia budú od februára bežne vyberať poplatky za vyššie prevádzkové náklady.

Hlavnú časť ich zvýšených nákladov tvoria drahšie energie, Zväz ambulantných poskytovateľov vyčíslil, že ambulanciám zdraželi od 50 do 600 percent.

Ambulancie zväčša patria do segmentu, ktorému sa štát chystá pomôcť, kompenzačná schéma však aj tak neošetrí celý nárast nákladov.

Kde je problém: 

  • Zdravotná starostlivosť má byť na Slovensku bezplatná, krytá zdravotným poistením, a tak lekári zavádzaním poplatkov obchádzajú stanovené pravidlá. Podstata problému však spočíva

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie