Denník N

Ekonomický newsfilter: Problém s cenami energií pre malé podniky vláda rýchlo vyriešila, ale pachuť zostala

Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman počas tlačovej konferencie po rokovaní vlády SR 16. januára 2023 v Bratislave. Foto - TASR/Pavel Neubauer
Dočasne poverený minister hospodárstva Karel Hirman počas tlačovej konferencie po rokovaní vlády SR 16. januára 2023 v Bratislave. Foto – TASR/Pavel Neubauer

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

drobní podnikatelia si môžu vydýchnuť, vláda včera vyriešila ich problém s extrémne vysokými zálohovými predpismi za energie, ktoré nezohľadňovali sľúbenú štátnu pomoc. V zásade išlo o omnoho menší problém, ako sa na základe jeho mediálneho pokrytia mohlo zdať. Podľa ministra hospodárstva Karla Hirmana vláda nemala zákonnú možnosť, ako to urobiť skôr, keďže okrem iného čakala na rozpočet.

Aj tých pár dní, počas ktorých hrozilo, že malé prevádzky budú musieť zaplatiť niekoľkotisícové faktúry, však stačilo na to, aby sa výbušnej témy chopili politici a zvozili ministra za exotickú dovolenku.

Určite existujú krajiny, kde by sa to všetko stihlo bez zbytočného stresovania podnikateľov. Je veľa dôvodov, prečo Slovensko medzi ne nepatrí, ale Hirmanova dovolenka je až na poslednom mieste. V každom prípade, problém sa vyriešil, ale zlý pocit zostal.

Ekonomický newsfilter má 1150 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Podnikatelia nemusia platiť gigantické zálohy na energie  

Malí podnikatelia s regulovanými cenami energií sa už nemusia trápiť nad zálohovými faktúrami za elektrinu a plyn. Vláda rozhodla, že im dodávatelia budú účtovať rovno ceny zohľadňujúce kompenzácie od štátu.

O čo ide: Niektorí podnikatelia s odberom elektriny do 30 megawatthodín ročne a plynu do 100 MWh ročne boli zaskočení, keď

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie