Denník N

Ekonomický newsfilter: Výroba v kľúčovom slovenskom odvetví bude tento rok stagnovať

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

dočasne poverený premiér Eduard Heger včera definitívne vzdal snahu o zostavenie novej väčšiny v parlamente, s ktorou by mohol dovládnuť. Slovensko sa nevyhne predčasným voľbám, ale to ešte neznamená, že politické strany sa na nich dokážu rýchlo dohodnúť. Do konca mesiaca, keď vyprší prezidentkino ultimátum, bude na politickej scéne ešte veselo.

Kľúčové odvetvie slovenskej ekonomiky – automobilový priemysel – už zažilo aj lepšie roky, ako bol ten minulý. Problémy s čipmi a inými komponentmi spôsobili, že štyri automobilky vyrobili zhruba o 30-tisíc áut menej ako v roku 2021. Aj v tomto roku sa bude výroba pohybovať okolo milióna vozidiel, čo je o pätinu menej, ako je kapacita.

Potešiteľné je, že pomaly rastie počet elektromobilov vyrobených na Slovensku. V tejto súvislosti je však nepochopiteľné, že sa vláda k podpore elektromobility stavia prinajlepšom vlažne. Zväz automobilového priemyslu ju za to právom kritizoval.

Ekonomický newsfilter má 1000 slov, prečítate ho za 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Problémy automobiliek s čipmi sa minulý rok nevyriešili 

Slovenské automobilky vyrobili vlani podľa predbežných výsledkov jeden milión automobilov, čo je v porovnaní s rokom 2021

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie