Denník N

Zelený newsfilter: Ako Putin urýchľuje európsky prechod na obnoviteľné zdroje

Ilustrácia - T. B. s Midjourney
Ilustrácia – T. B. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Sankcie Západu na ruskú ropu a plyn sa už prejavujú v podstatnom znížení príjmov, ktoré z nich má Rusko. Podľa prepočtov projektu The Bell & The Moscow Times boli v decembri medziročne o 41 percent nižšie.

Európska únia znížila podiel ruského plynu pod desať percent. Postupne sa zbavuje aj ruskej ropy a ropných produktov. Časť z toho nahradí aj dovozom fosílnych palív z iných nedemokratických režimov, najmä z Blízkeho východu. No zvyšok dorovnajú predovšetkým obnoviteľné zdroje v kombinácii s úložiskami energie. Tie a jadrová energetika sú totiž jedinými otestovanými technológiami, ktoré umožňujú Európe, aby nebola od nikoho energeticky závislá.

Je tu však jedno veľké „ale“: EÚ si dnes nedokáže vyrobiť dosť surovín a materiálov na zelenú transformáciu a hrozí jej závislosť od čínskeho priemyslu. Len na ilustráciu – fotovoltické moduly sa montujú z kremíkových doštičiek. Viac ako 90 percent z nich sa vyrába v Číne.

Zdá sa, že v Bruseli si túto hrozbu konečne uvedomili. Európska komisia chystá plán, ako postaviť európsky priemysel na nohy a súčasne ho prekalibrovať na produkciu toho, čo potrebuje zelená ekonomika.

Týka sa aj slovenských tovární, ktoré nápad na nový fond s pracovným názvom Made in Europe vítajú.

Majú však jednu oprávnenú obavu – aby to nedopadlo ako so štátnou pomocou v boji proti vysokým cenám energií. Tri štvrtiny zo 672 miliardovej pomoci totiž rozdali svojim firmám len dve krajiny – Nemecko a Francúzsko.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 500 slov a stihnete ho prečítať za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra. Napíšte nám, čo sa vám na ňom páči alebo nepáči, na mail [email protected].


1. Ako má vyzerať európsky detox od priemyselnej závislosti

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Klimatická kríza

  Ochrana prírody

  Počasie

  Priemysel

  Príroda

  Zelený newsfilter

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie