Zelený newsfilter: Ako Putin urýchľuje európsky prechod na obnoviteľné zdroje

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Sankcie Západu na ruskú ropu a plyn sa už prejavujú v podstatnom znížení príjmov, ktoré z nich má Rusko. Podľa prepočtov projektu The Bell & The Moscow Times boli v decembri medziročne o 41 percent nižšie.
Európska únia znížila podiel ruského plynu pod desať percent. Postupne sa zbavuje aj ruskej ropy a ropných produktov. Časť z toho nahradí aj dovozom fosílnych palív z iných nedemokratických režimov, najmä z Blízkeho východu. No zvyšok dorovnajú predovšetkým obnoviteľné zdroje v kombinácii s úložiskami energie. Tie a jadrová energetika sú totiž jedinými otestovanými technológiami, ktoré umožňujú Európe, aby nebola od nikoho energeticky závislá.
Je tu však jedno veľké „ale“: EÚ si dnes nedokáže vyrobiť dosť surovín a materiálov na zelenú transformáciu a hrozí jej závislosť od čínskeho priemyslu. Len na ilustráciu – fotovoltické moduly sa montujú z kremíkových doštičiek. Viac ako 90 percent z nich sa vyrába v Číne.
Zdá sa, že v Bruseli si túto hrozbu konečne uvedomili. Európska komisia chystá plán, ako postaviť európsky priemysel na nohy a súčasne ho prekalibrovať na produkciu toho, čo potrebuje zelená ekonomika.
Týka sa aj slovenských tovární, ktoré nápad na nový fond s pracovným názvom Made in Europe vítajú.
Majú však jednu oprávnenú obavu – aby to nedopadlo ako so štátnou pomocou v boji proti vysokým cenám energií. Tri štvrtiny zo 672 miliardovej pomoci totiž rozdali svojim firmám len dve krajiny – Nemecko a Francúzsko.
Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 500 slov a stihnete ho prečítať za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra. Napíšte nám, čo sa vám na ňom páči alebo nepáči, na mail tomas.grecko@dennikn.sk.