Denník N

Ekonomický newsfilter: Na zoznam Holého zázračných nápadov, ktoré dopadli fiaskom, môžeme pripísať nájomné byty

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

minister školstva Ján Horecký príjemne prekvapil predstavením štedrej pomoci pre základné a stredné školy. Vláda by im mala zaplatiť veľkú časť nákladov na energie za roky 2022 aj 2023.

Potvrdzuje sa tým, že problémom tejto koalície nie je to, že by bola lakomá pri poskytovaní energetickej pomoci. Rozdávanie peňazí jej celkom ide, škoda len toho sprievodného zmätku.

Druhou slabinou je neschopnosť zaviesť nejaké systémové zmeny, ktoré by posunuli Slovensko dopredu. Príkladom sú nájomné byty Borisa Kollára – dobrá myšlienka, ale po rokoch sľubov žiadne byty nie sú, nikto nevie, kedy budú, kto ich dostane a koľko budú stáť. Nový je len portál, na ktorom môžete o tieto neexistujúce byty požiadať.

Dobrou správou v oblasti realít je však prudký pokles cien stavebného reziva. Príčinou je útlm v stavebníctve spojený so zdražovaním hypoték.

Dnes má Ekonomický newsfilter 1100 slov, budete potrebovať 4,5 minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Vláda prispeje školám na energie za tento aj za minulý rok

Školy začali od začiatku roka zvyšovať rodičom poplatky a v čiernych scenároch sa dokonca hovorilo o akýchsi plynových prázdninách. Zatváranie škôl a škôlok sa našťastie až na pár výnimiek nedeje.

Naopak, vláda školám zaplatí minuloročné nedoplatky za energie a takisto aj rozdiel medzi januárovými a minuloročnými cenami energií.

Ako chce vláda pomôcť školám:

  • Pomoc, ktorú včera predstavil Horecký, sa týka najmä základných a stredných škôl, čiže škôl v prenesenom výkone štátnej správy.
  • Vláda im najskôr zaplatí nedoplatky za energie za rok 2022. Riaditeľom škôl a starostom to môže významne pomôcť, keďže ročné vyúčtovania prinášajú v čase rastúcich cien nepríjemné prekvapenia.
  • Čo sa týka tohtoročných účtov, vláda bude kompenzovať najskôr zvýšené náklady za január – rozdiel medzi januárovými cenami a cenami v roku 2022. Pomoc by mala pokračovať aj v ďalších mesiacoch, ale z komunikácie ministerstva nie je úplne jasné dokedy. Aj tak je to však dobrá správa, keďže v zimných mesiacoch bývajú náklady na vykurovanie a svietenie najvyššie.
  • V oboch prípadoch bude ministerstvo od škôl zbierať dáta o cenách, na základe ktorých im pošle kompenzácie.
  • Školy, ktoré nebudú schopné zaplatiť, sa majú obrátiť na svojich dodávateľov. Tí vláde sľúbili, že nebudú školy sankcionovať. „O odpojení sa nemôžeme ani baviť,“ dodal Horecký.

Pomoc, ktorú sme opísali v predchádzajúcich bodoch, nedostanú všetky školy a školské zariadenia. Napríklad materské, umelecké a jazykové školy, ktoré sú pod originálnymi kompetenciami samospráv, dostanú menej.

Na ne sa vzťahuje pomoc cez takzvané cenové stropy, ktorú dostanú napríklad podniky, obce, mestá a ďalší neregulovaní odberatelia. Ministerstvo hospodárstva im uhradí 80 percent nákladov nad stropy 199 eur pri elektrine a 99 eur pri plyne. Ministerstvo týmto školám neuhradí ani nedoplatky za minulý rok.

Rozdiel medzi týmito dvoma kategóriami škôl môže byť významný. Tej prvej by vláda mohla zadotovať celý cenový nárast. A tej druhej by náklady mohli stúpnuť najmenej dvojnásobne – rovnako ako firmám, ktorých situáciu rozoberáme v nasledujúcom bode.


2. Aj napriek štátnej pomoci zdražela elektrina pre podniky najmenej dvojnásobne

Kým domácnosti majú ceny energií zafixované približne na úrovni minulého roka, podniky a ďalší odberatelia sa postupne dozvedajú, o koľko si priplatia.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie