Denník N

Firemný newsfilter: Eximbanka utajuje svoje možné zneužitie, Dedoles je krok od záchrany a Molnárovci doplatili na ostré praktiky

Škrečky, ktoré preslávili firmu. Zdroj - Dedoles.sk
Škrečky, ktoré preslávili firmu. Zdroj – Dedoles.sk

Až príliš častý parlamentný chaos s menšinovou vládou sa skončí až na jeseň. Predčasné voľby by mali byť koncom septembra.

Aspoň dodatočne vláda urobila poriadok s vysokými zálohovými platbami za energie pre menšie podniky. Tie firmy, ktorým už boli doručené zálohy bez zohľadnenia vládnych energetických stropov, dostanú nové, výrazne znížené zálohy. Navyše vláda bude firmám platby nad stropmi vo výške 99 eur za megawatthodinu pri plyne a 199 eur pri elektrine hradiť v plnej miere a nie iba na 80 percent, ako pôvodne plánovala. Napriek tomu najmenším regulovaným firmám zdražie elektrina oproti vlaňajšku zhruba dvojnásobne.

Farmárov teší, že im ministerstvo pôdohospodárstva eurofondovú výzvu na rozširovanie produkcie nedostatkového mäsa, ovocia a zeleniny zvýšilo zo 110 miliónov eur na 217 miliónov eur. Zvýšenie sa očakávalo, no napokon je robustnejšie.

A ceny stavebného dreva po závratnom raste po postcovidovom oživení spred leta 2021 klesajú až natoľko, že sú už znova na pôvodných úrovniach. Celé sa to však deje v dôsledku tlaku drahších hypoték na znižovanie výstavby, a tak je to pre stavbárov zároveň aj problém.

Drevo na kúrenie si zatiaľ ceny síce drží a drevo pre nábytkárov dokonca dražie, no časom môžu zlacnieť aj tieto dve suroviny. Boom záujmu rodín o kúrenie drevom totiž po veľkých energetických výpomociach vlády opadáva a podobne ako predaj bytov bude postupne klesať aj predaj nábytku.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 200 slov, čo je 10 minút čítania.


1. Bývalá Matovičova tlačiareň regionálnych novín dostala úver od štátnej banky na podporu exportu. Tá dôvody poskytnutia utajuje

Štátna Eximbanka má prioritne podporovať biznis domácich podnikateľov v cudzine, a to hlavne v rizikovejších krajinách.

Úver v objeme skoro 1,4 milióna eur však od nej v novembri roku 2021 získala aj bývalá trnavská tlačiareň Igora Matoviča RegionPress, hoci sa zameriava hlavne na tlač slovenských regionálnych novín.

To vyvoláva otázky, ako dokáže Eximbanka obhájiť poskytnutie tohto úveru, či ho banke neprikázal prideliť mimo jej štandardných procesov práve Matovič a či prípadne nie je naďalej tichým spoločníkom RegionPressu.

Líder strany OĽaNO aj bývalý vlastník firmy RegionPress Igor Matovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Obrana dotknutých aktérov:

  • Politik, ktorý mal ešte vo funkcii ministra financií v kompetencii aj dohľad nad Eximbankou, sa bráni, že s bývalou firmou už šesť rokov nič nemá a o úvere doteraz nič nevedel.
  • RegionPress, ktorý od rodiny Matovičovcov kúpila česká firma Z + M Group, argumentuje, že v súčasnosti už významnú časť tržieb generuje aj exportným obchodom a po naplánovanej inštalácii nového stroja bude podstatná časť ich polygrafickej produkcie smerovať na zahraničné trhy.

Prečo je to stále problém:

  • Banka na otázky, prečo a ako bol úver schválený, priamo neodpovedá s odvolaním sa na bankové tajomstvo. Bez argumentov iba odkázala, že pri pôžičke svoje pravidlá neporušila.
  • Aj v poslednej výročnej správe tlačiarne, ktorá hodnotí jej hospodárenie v roku 2021, sa uvádza, že hlavným predmetom jej podnikania je naďalej vydávanie najčítanejších regionálnych novín na Slovensku. O novej orientácii na zahraničné trhy v správe nič nie je.

Viac: Bývalá Matovičova tlačiareň regionálnych novín dostala úver od štátnej Eximbanky pre vývozcov. Banka poskytnutie nezdôvodňuje


2. Najväčší veritelia Dedolesa dali zelenú jeho oddlženiu. Reštrukturalizačný plán by mohol prejsť aj cez ostatných veriteľov a súd

Donedávna rýchlo rastúci e-shop s ponožkami a so spodnou bielizňou Dedoles, ktorý sa však vlani zosunul do dlhov v dôsledku postcovidového poklesu záujmu o internetové nákupy, sa blíži k záchrane cez oddlženie pod ochranou súdov. Hospodárske noviny informovali, že veriteľský výbor zložený z najväčších veriteľov Dedolesa odobril všetkými piatimi hlasmi reštrukturalizačný plán firmy a jeho schválenie odporučil aj ostatným menším veriteľom.

Keby výbor plán neodobril, Dedoles jeho majitelia ihneď stratia v konkurznom rozpredaji.

Čo bude nasledovať: Plán definitívne posvätí až

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Ceny energií

Firemný newsfilter

Firmy

Igor Matovič

Ekonomika

Teraz najčítanejšie