Denník N

Ekonomický newsfilter: Google či Microsoft vo veľkom prepúšťajú, na slovenskom trhu práce zatiaľ krízu nevidieť

Firma Gevorkyan vo Vlkanovej. Foto N - Tomáš Benedikovič
Firma Gevorkyan vo Vlkanovej. Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

referendum o zmene ústavy sa skončilo v súlade s predpoveďami neúspechom, keď sa na ňom zúčastnilo niečo vyše 27 percent oprávnených voličov. To však neznamená, že môžeme hovoriť o debakli jeho iniciátora Roberta Fica.

V referende dalo zhruba 1,2 milióna ľudí najavo, že tejto koalície majú plné zuby. Exkluzívny prieskum spoločnosti Ipsos tesne pred hlasovaním pre Denník N ukázal, že medzi nimi nie sú len voliči opozície, hoci najviac svoj tábor mobilizoval Smer a Republika.

Vláda má pritom šťastie, že až také zúfalé to na Slovensku napriek energetickej kríze stále nie je, čo dokazujú aj decembrové štatistiky trhu práce. Zatiaľ čo veľké IT firmy v USA rušia pracovné miesta po tisícoch, na slovenskom trhu práce krízu nevidieť. Nezamestnanosť vzrástla len nepatrne, spôsobil to koniec sezónnych prác. Podľa ekonómov sa bude prepúšťať viac na jar, keď podniky naplno zasiahnu drahšie energie. Aj tak však miera nezamestnanosti vzrastie len o niekoľko desatín percenta.

Dnes má Ekonomický newsfilter zhruba 1000 slov, na jeho prečítanie budete potrebovať 4 minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Nezamestnanosť v decembri vzrástla len mierne

Miera nezamestnanosti na Slovensku po desiatich mesiacoch poklesov v decembri vzrástla. Netreba však z toho robiť vedu – zmena nedosiahla ani desatinu percentného bodu a bola spôsobená koncom sezónnych prác, čo je na prelome rokov obvyklý jav.

Evidovaná nezamestnanosť, ktorá nezahŕňa napríklad práceneschopných uchádzačov o zamestnanie, sa zvýšila na 5,9 percenta z novembrových 5,83 percenta. Celková nezamestnanosť podobne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie