Denník N

Graf dňa: Potraviny zdraželi viac, ako bolo nevyhnutné, ukazuje analýza NBS

  • Výrobcovia a predajcovia potravín zvýšili v minulom roku ceny viac, ako si vyžiadali rastúce náklady, inde sa marže nezmenili.
  • Vyššie marže potravinárskeho segmentu nemusia nutne znamenať zneužitie trhového postavenia, upozorňuje analytik NBS.

Výrobcovia a predajcovia potravín zdvihli ceny viac, ako bolo vzhľadom na zvýšené účty za energie a iné rastúce náklady nevyhnutné, ukazuje analýza Národnej banky Slovenska. Ich marže sa v uplynulom roku zvýšili viac ako v iných segmentoch ekonomiky, čo sa pri veľkej váhe potravín na výdavkoch domácností prejavilo aj v inflácii.

Potraviny majú v spotrebnom koši najvyššiu, 21-percentnú váhu, a tak sú popri energiách hlavným faktorom, ktorý potiahol infláciu do dvojciferného teritória. V decembri spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 15,4 percenta, zdraženie potravín však bolo skoro dvojnásobné. Do veľkej miery to spôsobili drahšie energie a iné zvýšené náklady všetkých článkov reťazca od farmárov až po obchodníkov. Pohľad na marže podnikov doň zapojených však umožní vplyv nákladov na ceny izolovať.

Priemerné marže odvetví výroby a distribúcie potravín a nápojov v prvom polroku 2022 výrazne vzrástli, ukazuje graf dňa z výpočtov centrálnej banky. Na druhej strane, marže, ktoré bývajú veľmi volatilné, sa v zásade nezmenili

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Inflácia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie