Denník N

Ekonomický newsfilter: Prečo nové účty za teplo nemusia sedieť s tým, čo sľúbila vláda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ceny plynu na burzách zostávajú nízke, čo opäť zlepšuje vyhliadky pre celú európsku ekonomiku.

Euro sa opäť posilnilo voči doláru, nálada v eurozóne sa zlepšila a nemeckej ekonomike sa darí lepšie, ako sa čakalo.

Na Slovensku fungujú vládne opatrenia proti vysokým cenám v globále dobre, ale určite sa objavia aj nepríjemné prekvapenia. Napríklad zálohové faktúry za teplo sa mnohým odberateľom zvýšia o desiatky percent, aj keď vláda vlani na jeseň tvrdila, že to bude maximálne o 15 percent.

Inak sa toho už od tejto koalície veľa čakať nedá. Poslanci OĽaNO napríklad navrhli, aby sa zákony s negatívnym vplyvom na podnikanie menili iba od januára alebo od júla. Škoda len, že s tým prichádzajú teraz, keď OĽaNO v parlamente nedokáže presadiť takmer nič.

Rýchle a nedomyslené zmeny dôležitých zákonov bez diskusie sa pod taktovkou OĽaNO rozmohli najmä počas minulého roka. Vtedy poslancom tejto strany zjavne neprekážali.

Dnes má Ekonomický newsfilter približne 1000 slov, na jeho prečítanie budete potrebovať 4 minúty. Pripravili Ján Kováč a Radoslav Tomek.


1. Nové účty za teplo môžu napriek sľubom vlády nepríjemne prekvapiť

Téma vysokých zálohových platieb za teplo môže ešte ožiť. Mnohí obyvatelia bytov totiž dostanú v najbližších dňoch nové rozpisy platieb, ktoré im nebudú sedieť s tým, čo sľúbila vláda v novembri (maximálne 15-percentné zdraženie) ani s upravenými sľubmi v januári (maximálne 20-eurové zdraženie za 1 MWh).

„Jednotková cena tepla vzrastie tento rok asi o 40 percent oproti začiatku minulého roka,“ opisuje Peter Poustecký, líder Stavebného bytového družstva občanov so sídlom v Pezinku, ktoré má v portfóliu množstvo bytoviek v rôznych mestách v Bratislavskom kraji.

Prečo je to tak:

  • Limit na zvyšovanie cien tepla 20 eur, ktorý stanovila vláda, sa vzťahuje na poslednú cenu tepla z minulého roku. Veľa teplární však menilo ceny už počas neho, a to aj viackrát, a do záloh sa to často ešte neprenieslo. Výsledkom môže byť preto vyšší ako 20-eurový nárast.
  • Napríklad firma Termming v Malackách zvyšuje variabilnú zložku ceny, ktorá tvorí asi dve tretiny celkových nákladov na teplo, medziročne zo 66,40 eura na 102,70 eura, hovorí Poustecký.
  • Cenový nárast môže byť vyšší aj z iných dôvodov – napríklad preto, že sa musí vtesnať do menšieho počtu mesiacov, pretože rozhodnutie o cenách prišlo neskoro.

Problém je, že spomínaný 20-eurový strop na zdražovanie tepla sa týka 1 megawatthodiny, ktorú si máloktorý odberateľ dokáže predstaviť. Ľudia oveľa viac vnímajú svoje mesačné platby a tie sa mnohým zvýšia viac, ako si mysleli.

Naďalej však platí, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie