Denník N

Ekonomický newsfilter: Šéf URSO očakáva ťažký rok na trhu s energiami, ceny elektriny sa určia podľa vývoja v druhom a treťom kvartáli

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

tento rok môže byť pre energetiku rovnako náročný ako minulý, myslí si šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Andrej Juris. Regulátor sa ocitol pod paľbou kritiky za posunutie referenčného obdobia na stanovenie maximálnej ceny elektriny. Výsledkom bol zbytočný stres pre desaťtisíce malých podnikateľov, ktorým pred pár dňami prišli zálohové faktúry s vysokými cenami elektriny. Šéf úradu v rozhovore vysvetľuje, čo ho k tomuto kroku viedlo.

USA, a teda aj svetové finančné trhy zasa žijú sporom o dlhový strop. Federálna vláda už naň narazila a nemôže si požičať viac. Opoziční republikáni odmietajú strop zvýšiť a riziko, že USA prestanú byť najspoľahlivejším dlžníkom na svete, rastie.

Nám to pripomína domáci spor o dlhovú brzdu, v ktorom úlohu republikánov hrá SaS. Aj oni blokujú praktické riešenie vážneho problému, pretože majú svoje predstavy o tom, ako by mal štát fungovať.

Dnes má Ekonomický newsfilter približne 1100 slov, na jeho prečítanie budete potrebovať štyri a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Regulačný úrad po fiasku s malými podnikmi hľadá spôsob, ako najlepšie ustrážiť budúcoročné ceny

Situácia na energetickom trhu bude aj v tomto roku komplikovaná, povedal v rozhovore šéf regulačného úradu Andrej Juris.

Vraví, že chce opäť zmeniť referenčné obdobie na určenie maximálnych cien elektriny pre chránených odberateľov. Znamenalo by to, že regulované ceny na budúci rok sa vypočítajú z 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie