Denník N

Ekonomický newsfilter: Regulované malé firmy, obce a ambulancie budú mať drahé energie dotované po celý rok

Poverený predseda vlády Eduard Heger a minister hospodárstva Karel Hirman. Foto - TASR
Poverený predseda vlády Eduard Heger a minister hospodárstva Karel Hirman. Foto – TASR

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

minulý týždeň sa vláda zabudla pochváliť, že aspoň čiastočne napravila problém z leta, vinou ktorého teraz malé firmy platia za elektrinu oveľa viac, ako sú aktuálne spotové ceny.

Problém vznikol v čase, keď energie po ruskom útoku na Ukrajinu prudko s cenami vyleteli nahor. Vláda sa v dobrom úmysle snažila vyhnúť týmto extrémom. Zmenilo sa obdobie, v ktorom sa počítajú ceny do regulácie, lenže tak nešťastne, že ceny boli práve vtedy najvyššie – čo nikto nemohol s istotou predpovedať.

Isté obdobie rátané do regulácie pritom treba stanoviť, aby dodávatelia mali šancu v tomto čase uzavrieť dlhodobé kontrakty a pripraviť si tak energie pre odberateľov.

Vláda minulý týždeň schválila nariadenie, podľa ktorého bude tejto skupine regulovaných odberateľov s ročnou spotrebou do 30 MWh elektriny dotovať u dodávateľov ceny nad zastropovanú hranicu už nie iba prvý štvrťrok, ale po celý rok.

Ide o podstatnú informáciu, na základe ktorej si podniky, menšie obce alebo ambulancie vedia kalkulovať svoje výdavky. Viac si prečítajte nižšie.

Na Ekonomický newsfilter sme dnes potrebovali 1200 slov, venujte mu 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Vysoké ceny energií pre menších odberateľov bude štát kompenzovať do konca roka

Vláda minulý týždeň bez toho, aby o tom informovala na tlačovej konferencii, predĺžila kompenzácie cien energií pre malých regulovaných odberateľov na celý tento rok.

Čo sa zmenilo: 

  • Ak by štát nezasiahol, dodávatelia by účtovali svojim zákazníkom so spotrebou do 30 MWh elektriny a 100 MWh plynu ročne za elektrinu viac než 600 eur za megawatthodinu a za plyn okolo 160 eur.
  • Na základe aktuálneho nariadenia vlády budú

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie