Denník N

Zelený newsfilter: Hľadá sa odvážlivec, ktorý povie, že vyššie ceny energií pre domácnosti by Slovensku prospeli

Koláž - N
Koláž – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vojna Ukrajiny a Ruska sa môže podľa vojenských expertov zmeniť na zamrznutý konflikt a trvať niekoľko rokov alebo aj desaťročí. Tým sa znižuje aj šanca na skoré vyriešenie energetickej krízy.

Na ďalší ťažký rok sa pripravuje aj úrad, ktorý má na starosti určovanie regulovaných cien energií pre slovenských odberateľov. Jeho šéf Andrej Juris už avizuje ďalšie zmeny v tom, ako sa počítajú aj ceny pre domácnosti.

Medzi nápadmi, ktoré spomína v rozhovore pre Denník E, však stále chýba kľúčový nástroj v boji s energetickou aj klimatickou krízou, a to šetrenie.

Ako súvisí šetrenie s tým, čo robí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví: Analytici na ministerstve financií prednedávnom na dátach ukázali, že zvýšené ceny plynu pre domácnosti v iných členských štátoch EÚ viedli minulý rok k jeho nižšej spotrebe. Slovensko patrí v šetrení k najhorším. Prepočty projektu Odyssee ukazujú, že v celkovej spotrebe energií sú slovenské domácnosti nad priemerom EÚ.

Cenová regulácia, ktorú má na starosti práve ÚRSO, je tak dôležitá páka na dosiahnutie úspor. Šetrením sa zaoberajú aj regulačné úrady v iných členských štátoch Únie. Napríklad nemecká Spolková sieťová agentúra Bun­desnet­za­gen­tur už od leta minulého roka sleduje spotrebu plynu v Nemecku a tiež spracovala ciele šetrenia.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 300 slov a stihnete ho prečítať za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra. Napíšte nám, čo sa vám na ňom páči alebo nepáči, na mail [email protected].


1. Aké sú šance, že na Slovensku vznikne desiaty národný park Podunajsko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Klimatická kríza

  Obchod

  Ochrana prírody

  Plynová kríza

  Príroda

  Zelený newsfilter

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie