Denník N

Ekonomický newsfilter: Rusi nahradili európsky tovar čínskym, my ich plyn stále nakupujeme vo veľkom

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

odkedy v decembri padla vláda, vplyv veľkej politiky na biznis a bežný život našťastie oslabol. Z času na čas sa objavujú len dozvuky koncoročnej smršte ekonomických zákonov, ktoré bez dlhého rozmýšľania poschvaľovali poslanci.

Podnikateľom napríklad chodia výzvy, aby zaplatili na celý rok koncesionárske poplatky, aj keď tie by mali byť od júla zrušené. Ani to však nie je isté, lebo schválenú zmenu zákona vetovala prezidentka, takže hlasovanie sa musí zopakovať.

Alebo sa poslanci ešte snažia zabrániť prudkému zvýšeniu registračných poplatkov za staršie autá, ktoré sami presadili s účinnosťou od apríla.

Obe problémové zmeny presadila SaS prostredníctvom takzvaných „prílepkov“ k nesúvisiacom zákonom.

Aj po včerajšku to vyzerá tak, že parlamentné voľby budú v septembri.

Ekonomický newsfilter má dnes 1200 slov, venujte mu 5 minút. Pripravil Ján Kováč.


1. Väčšinu plynu na Slovensko dodali Rusi, kontrakt s nimi bude platiť ešte 10 rokov

Tvrdenia o tom, ako sme sa zbavili závislosti od ruského plynu, boli iba reči. Minulý rok pochádzalo z Ruska až 60 percent plynu, povedal v rozhovore pre Denník E nový riaditeľ SPP Miroslav Kulla. Medziročný pokles závislosti mohol byť dokonca miernejší ako medzi predvojnovými rokmi 2020 a 2021. Vtedy sa podiel ruského plynu znížil z 89 na 69 percent, odhadol poradca ministerstva dopravy Michal Sura.

Prečo to nevyšlo:

  • SPP mal už v júni minulého roka znížiť závislosť od ruského plynu o 65 percent. Nahradiť ho mali dodávky z Nórska a z LNG tankerov. Sľúbil to vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík.
  • Napriek tomu väčšina vlaňajšieho plynu pochádzala z Ruska. Dôvodom je podľa šéfa SPP kontrakt s ruským štátnym koncernom Gazprom, ktorý platí do roku 2034. Na jeho základe máme platiť za plyn, aj keď ho neodoberieme (princíp take-or-pay). „Takže môžeme povedať, že nechceme ruský plyn, ale zaplatíme ho, aj keď ho neodoberieme. Faktúra príde

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie