Denník N

U Jahnátka mali podozrenie na podvod u bývalého suseda Fica, polícia prípad zmietla

Pozemkový fond patrí pod Ľubomíra Jahnátka, premiér Robert Fico sa téme sporných reštitúcií a pozemkov pre jeho bývalého suseda zatiaľ vyhýba. Foto - TASR
Pozemkový fond patrí pod Ľubomíra Jahnátka, premiér Robert Fico sa téme sporných reštitúcií a pozemkov pre jeho bývalého suseda zatiaľ vyhýba. Foto – TASR

Slovenský pozemkový fond oznámil polícii možný podvod pri reštituovaní pozemkov, ktoré skončili u developera Petra Sýkoru. Keď polícia prípad odmietla, fond nenamietal, hoci mohol.

Škoda takmer 50-tisíc eur vznikla štátu pri prevodoch pozemkov, ktoré skončili v rukách bývalého suseda Roberta Fica, developera Petra Sýkoru. Štát prerobil na desiatich hektároch v Ivanke pri Dunaji, ktoré cez reštitúcie vydali nominanti Smeru vo vedení Slovenského pozemkového fondu. Sú na lukratívnom mieste blízko bratislavského Letiska M. R. Štefánika, kde už Sýkora chystá veľkú skladovú halu a záchytné parkovisko pre Bratislavu.

Prevody sa udiali vďaka potvrdeniu, na ktorom obec Ivanka pri Dunaji opísala pozemky ako poľnohospodárske, hoci v deň vystavenia listu ich zmenila na stavebné. Niekoľkonásobne tak narástla ich hodnota, policajné vyšetrovanie zistilo škodu 49 897 eur.

Šéfka fondu Gabriela Matečná a jej zástupca Róbert Poloni podpísali zmluvy o prevode desiatich hektárov dva mesiace po tom, ako obec výstavbu na poliach umožnila. Dokopy Sýkora získal vďaka reštitúciám 65 hektárov.

Policajná vyšetrovateľka z kriminálneho odboru Bratislava I prípad zmietla s tým, že „nie je dôvod na začatie trestného stíhania“. Meno vyšetrovateľky nie je vidieť na uznesení, ktoré polícia poskytla po infožiadosti.

Konali, keď si prečítali noviny

Trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania podvodu a zneužitia verejného činiteľa podal samotný pozemkový fond, keď si v apríli v Denníku N prečítal, ako obrovské pozemky v Ivanke skončili namiesto u reštituentov u Sýkoru.

Pozemky na 65 hektároch nadobudol Sýkora cez sieť vybavovačov, ktorí zastupovali vyše 60 reštituentov. Vedenie fondu tvrdilo, že sa až z novín dozvedelo o plánoch Sýkoru tieto pozemky zastavať.

Podľa zistení Denníka N fond previedol na Sýkorovho človeka Denisu Reinertsenovú desať hektárov v Ivanke 8. júla 2014. K prevodu potreboval potvrdenie od obce, že pozemky sú určené na sadenie, a nie na stavanie. Reinertsen takýto doklad zohnala. Na liste z 22. mája 2014 vtedajšia starostka Ivanky Magdaléna Holcingerová osvedčila, že pozemky sú poľnohospodárske. V ten deň pritom zastupiteľstvo odhlasovalo, že sa na nich môže stavať.

Holcingerová hovorila, že list podpísala predpoludním a na zastupiteľstvo išla až popoludní. Aj zamestnanec obce, ktorý jej list pripravoval, policajtke vravel, že ním nič neporušili, lebo zmena územného plánu začala byť účinná až 15 dní po vyvesení na úradnej tabuli, teda od 7. júna 2014. Prečo do listu nenapísal upozornenie o pripravovanej zmene? Na polícii reagoval, že to tak nikdy nepísal a ani nemohol vedieť, ako zastupiteľstvo rozhodne.

Potvrdenie obce podľa policajtky „nemožno považovať za listinu, ktorými boli predstierané skutočnosti v rozpore so skutočnosťou, nakoľko pozemky sa stali stavebnými až 7. júna 2014“.

Pozemky, ktoré sa stali lukratívnymi. Foto N - Tomáš Benedikovič.
Pozemky, ktoré sa stali lukratívnymi. Foto N – Tomáš Benedikovič.

Fond bez pravidiel

Pracovník pozemkového fondu, ktorý má na starosti reštitúcie, vypovedal, že fond nemá pravidlá, kto má zohnať doklad o charaktere pozemku. „Kto územno-plánovaciu informáciu predkladá, nie je také podstatné, nakoľko podstatný je obsah tejto informácie,“ uviedol na polícii s tým, že takéto potvrdenia nezvyknú preverovať. „Nemáme na to kapacity.“

Vyšetrovateľka uznala, že na fonde nezneužili právomoci ani nekonali s úmyslom spôsobiť škodu. Nominanti Smeru vo vedení fondu síce podpísali zmluvy o prevode desiatich hektárov, keď už boli prevádzané polia stavebnými pozemkami, ale podklady k zmluve sa robili skôr.

V uznesení vyšetrovateľka poukazuje aj na to, že Sýkorov človek Denisa Reinertsen odsúhlasila návrh zmluvy 26. mája 2014, teda ešte pred účinnosťou zmeneného územného plánu, a tak nemohlo ísť o protizákonné konanie. To, že zmluva platí, až keď ju podpíše druhá strana, čo Matečná s Polonim spravili, keď sa už mohlo na poliach stavať, vyšetrovateľka v uznesení bližšie nerozoberá.

Nenamietali proti zastaveniu

Prípad je už uzavretý, pretože prokurátor sa s názormi vyšetrovateľky stotožnil a Slovenský pozemkový fond sťažnosť proti odmietnutiu trestného oznámenia nepodal, potvrdil bratislavský krajský hovorca Michal Szeiff.

Celých 65 hektárov reštituovaných v Ivanke obratom previedli Sýkorovi ľudia na firmu Logistic Park, ktorej konateľom je práve Sýkora. Sklad a parkovisko na tejto pôde chce ma5 hotové na budúcu jeseň.

Denník N začiatkom decembra informoval, že polícia zamietla aj trestné oznámenie upozorňujúce na praktiky Sýkorových vybavovačov. Reštitučné nároky odkupovali od reštituentov bez toho, aby tí tušili, aké konkrétne parcely od fondu dostanú. Reštituentom vyplácali zlomok toho, akú majú pozemky dnes hodnotu. Mnohí dostali štyridsať centov za štvorcový meter. Polícia prípad uzavrela s tým, že Sýkora a jeho ľudia nič trestné nerobia.

Premiér Robert Fico v minulosti ostro kritizoval podobný pozemkový škandál Veľký Slavkov. Za svojej prvej vlády preň donútil odísť Mečiarovho ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu a vtedajšie vedenie fondu. K prípadu Sýkora sa doposiaľ nevyjadril. Záležitosť necháva na ministra Ľubomíra Jahnátka, pod ktorého pozemkový fond spadá.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie