Denník N

Ekonomický newsfilter: Vládny tím bije na poplach, že top projekty plánu obnovy meškajú

Poverení členovia vlády Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger. Foto - úrad vlády
Poverení členovia vlády Vladimír Lengvarský a premiér Eduard Heger. Foto – úrad vlády

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

zajtra by sa malo v parlamente v poslednej možnej chvíli rozhodnúť, či a kedy budú na Slovensku predčasné voľby. Aj keď sa pôvodná koalícia dohodla na septembrovom termíne, nič nie je isté. Svedčí o tom aj viacero víkendových vyhlásení politikov SaS a Sme rodina, ktorí opäť pripustili aj skorší termín.

Mohlo to ovplyvniť aj piatkové vystúpenie v minulosti dvakrát úspešného premiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý predstavil svoj projekt spájania demokratických síl. Ten môže osloviť nielen nerozhodnutých a sklamaných, ale aj potenciálnych voličov strán bývalej štvorkoalície.

Ekonomický newsfilter má 1390 slov, venujte mu 6 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Vláda po nemocniciach doplatí aj ambulanciám, pridá im 20 percent 

Vláda sa koncom minulého týždňa dohodla so zástupcami všeobecných lekárov a špecialistov, že od februára budú dostávať viac peňazí. Oproti minulému roku to má byť navyše 283 miliónov eur, čo je zhruba 20-percentné zvýšenie platieb.

Opäť raz ide o dohodu na poslednú chvíľu. Tentoraz k tomu prispela aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá ňou poverenú vládu premiéra Eduarda Hegera zaviazala vyriešiť dofinancovanie ambulantného sektora.

Niektoré ambulancie totiž už začali vyberať mimoriadne poplatky na pokrytie zvýšených nákladov a ďalšie to chceli urobiť od februára. Hrozilo zároveň, že nepodpíšu zmluvy s poisťovňami a od pacientov budú vyžadovať priame platby.

Prečo je to dôležité:

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie