Denník N

Vašáková: Ak chceme postaviť Rázsochy za európske peniaze, zostávajú na záchranu projektu už len týždne

Lívia Vašáková. Foto N - Tomáš Grečko
Lívia Vašáková. Foto N – Tomáš Grečko

Minulý týždeň vláda schválila krízové opatrenia pre ministerstvo zdravotníctva. Krízové opatrenia navrhla Národná implementačná a koordinačná autorita na úrade vlády (NIKA), ktorú vedie Lívia Vašáková.

V rozhovore hovorí:

  • v čom konkrétne ministerstvo zdravotníctva mešká;
  • prečo je to jediné ministerstvo, kde žiadajú prijať krízové opatrenia;
  • ale aj o tom, ako môžu predčasné voľby ovplyvniť čerpanie peňazí z plánu obnovy
  • a či minister Lengvarský manažérsky zlyhal.

Keby ste dnes mali povedať, koľko nemocníc v nejakej forme postaví Slovensko z plánu obnovy do júna 2025, koľko ich bude?

Cez priame určenie máme dve nemocnice – Martin a bratislavské Rázsochy. Máme aj výzvu vypísanú na rekonštrukcie, ale môžu tam byť aj projekty na budovanie nových objektov. Takže by to mohlo byť štyri až päť.

V júni ste pre Postoj hovorili o predpoklade, že sa postavia tri nemocnice. Takže ste teraz optimistickejšia?

Z výzvy na rekonštrukcie môže dôjsť aj k výstavbe, preto mierne navyšujem počet. Vaša otázka bola „v nejakej forme“, teda nemusia byť dokončené.

Podľa stavu, ktorý ste videli, budú Rázsochy v júni 2025 odovzdané v hrubej stavbe?

Je to najnáročnejší projekt plánu obnovy. Na Slovensku sa nič podobné 30 rokov nestavalo. Budovali sa len menšie objekty. Aj pri mimoriadne efektívnom a veľmi dobre riadenom manažmente by boli určité problémy, lebo nikto taký projekt za dlhý čas nerealizoval. A rozhodne to nie je prípad Rázsoch, že by tam všetko fungovalo bezchybne. Práve na to sme upozornili cez investičný semafor, ktorý sme zverejnili začiatkom minulého týždňa, a cez krízové opatrenia, ktoré sme dali na vládu.

Vidíme veci spôsobujúce, že projekt nejde v časovom harmonograme, ktorý zabezpečí, aby sme sa dopracovali k hrubej stavbe do ukončenia plánu obnovy. Stále si myslíme, že situácia je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Plán obnovy EÚ

Rozhovory

Zdravotníctvo

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie