Denník N

Zadlžený nájazdník Krúpa sa sporí so Slovnaftom o pozemok. Hrozí, že pred fabriku prídu protestovať jeho veritelia

Zadlžený finančník Pavol Krúpa viní za svoje problémy s dlhmi aj Slovnaft. Foto - Pavol Krúpa
Zadlžený finančník Pavol Krúpa viní za svoje problémy s dlhmi aj Slovnaft. Foto – Pavol Krúpa
  • Bývalý spoluvlastník skrachovanej finančnej skupiny Arca Pavol Krúpa je už dlho známy v biznise aj ako človek, ktorý otvára majetkové spory s veľkými firmami a biznismenmi. Najnovšie sa sporí so Slovnaftom.
  • Rafinéria mu neplatí 600-tisícový nájom za jeho pozemok, aj keď mu ho súdy prisúdili. Podľa nej je však pozemok stále sporný a robí si naň nároky aj ona sama.
  • Krúpa upozorňuje, že pred sídlo Slovnaftu môžu prísť protestovať jeho vlastní veritelia, ktorým dlhuje za nevyplatené dlhopisy. Podobné protesty organizované Krúpom proti českému veľkopodnikateľovi Bakalovi už raz súdy označili za zmanipulované a Krúpove praktiky za vydieranie.   

Zakladateľ a bývalý vlastník skrachovanej finančnej skupiny Arca Pavol Krúpa, ktorý má teraz pre ňu v dlhoch aj viaceré svoje vlastné firmy, je v biznise dlhodobo vnímaný aj ako nájazdník, ktorý sa v rôznych firmách snaží získať väčší vplyv a majetok. Pomáha si pri tom skupovaním pohľadávok a iných majetkových nárokov. Pomocou nich následne otvára rôzne spoluvlastnícke spory. Najnovšie sa takto dostal do sporu aj s bratislavskou rafinériou Slovnaft.

Prostredníctvom svojej českej firmy NFA Holding, ktorá mu spadla pred rokom do insolvencie a dnes je v likvidácii, žiada od Slovnaftu zhruba 600-tisíc eur. Rafinéria mu podľa neho totiž dlhodobo neplatí nájom za jeho pozemok vo výrobnom areáli v bratislavskom Vlčom hrdle.

Rozloha pozemku predstavuje 3,3 hektára a vedú cezeň dôležité produktovody fabriky. Podľa vlastníckeho listu pozemku je naň naozaj zriadené vecné bremeno, že vlastník na ňom musí strpieť národného prevádzkovateľa ropovodu Transpetrol.

Krúpa tiež rafinériu upozorňuje, že ak bude naďalej odmietať zaplatenie dlhoročného nájmu, sú podľa jeho informácií dlhopisoví veritelia NFA ochotní ísť protestovať nielen pred sídlo Slovnaftu, ale aj jeho materského maďarského koncernu MOL.

Slovnaft Denníku E odpísal, že nárok Krúpovho NFA Holding považuje za neoprávnený a vysoko špekulatívny. „Celý prípad je predmetom právneho konania, preto nie je vhodné sa k nemu aktuálne bližšie vyjadrovať,“ povedal hovorca rafinérie Anton Molnár. Dodal, že Krúpa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Arca

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie