Denník N

V onkologickom ústave bola razia pre obchody s chemoterapiou

Foto – TASR
Foto – TASR

Aktualizované 21:51 – Polícia zatiaľ nechce zverejniť podrobnosti, obvinených by malo byť sedem osôb.

V Národnom onkologickom ústave v Bratislave bola razia, polícia zatkla niekoľko ľudí pre obchodovanie s liekmi do zahraničia. Pracovníci ústavu mali podľa informácií Denníka N obchodovať s chemoterapiou.

Polícia skúma, akým spôsobom ku krádeži došlo, či pracovníci lieky riedili a tak mohli ohroziť zdravie pacientov, alebo ich predávali celé bez toho, aby upravili ich obsah.

Polícia sa zatiaľ nechce k prípadu bližšie vyjadrovať. „Vzhľadom na súčasný stav konania nie je možné k prípadu poskytnúť bližšie informácie,“ napísal policajný hovorca Michal Szeiff.

Národný onkologický ústav nechcel reagovať po telefóne, raziu však nepoprel. Otázky si vyžiadal mailom. Neskôr oznámil, že o prípade bude informovať vo štvrtok. Jeho riaditeľ Jozef Dolinský pre Markízu povedal, že raziu inicioval samotný ústav. Došlo k nej po 2 až 3 týždňoch od podnetu. Zadržaných a zároveň aj obvinených by podľa Markízy malo byť sedem ľudí.

Ústav patrí pod ministerstvo zdravotníctva. „Ministerstvo je o záležitosti informované a víta kroky pána riaditeľa v tejto veci,“ reagovalo. O aké kroky ide, ministerstvo neupresnilo.

Problémy s predajom liekov do zahraničia sa riešia na Slovensku dlhodobo. Ceny našich liekov totiž v Európskej únii patria medzi najnižšie.

Ak nemocnica u nás nakúpi lieky (alebo aj chemoterapiu) a predá ich v zahraničí za vyššie ceny do nemocníc alebo inej distribučnej spoločnosti, rozdiel v cene je jej zisk.

Len pred dvoma týždňami poslanci Smeru v ankete popierali, že by sa v slovenskom zdravotníctve kradlo, a tvrdili, že by už na to upozornili.

Správu budeme aktualizovať. 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie