Denník N

Ekonomický newsfilter: Vláda krok po kroku dostáva energie pod kontrolu 

Dočasne poverený premiér Eduard Heger a minister hospodárstva Karel Hirman. Foto - TASR
Dočasne poverený premiér Eduard Heger a minister hospodárstva Karel Hirman. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

udalosťou včerajška je nepochybne presadenie septembrového termínu predčasných parlamentných volieb. Zahlasovalo zaň 92 poslancov a voľby budú 30. septembra.

Prezidentka Zuzana Čaputová to akceptovala s tým, že „nateraz“ nepristúpi k vymenovaniu úradníckej vlády, no v prípade zásadných zlyhaní dočasne poverenej vlády Eduarda Hegera je pripravená úradnícku vládu kedykoľvek na čas zostávajúci do volieb vymenovať.

Pre ekonomiku Slovenska je významné aj včera zverejnené rozhodnutie Európskej komisie, ktorá schválila Slovensku 600-miliónovú schému štátnej pomoci na kompenzáciu vysokých cien energií pre veľké podniky.

Spolu so včerajšími nariadeniami vlády o cenových stropoch na zdaňovanie nadmerných ziskov jednotlivých druhov elektrární a zvýšenými výkupnými cenami pre ďalších doteraz podhodnotených producentov sú to, verme, posledné časti mozaiky, ktoré by mali dostať problémy s vysokými cenami energií na Slovensku pod kontrolu.

Ekonomický newsfilter má približne 1220 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravili ho Radoslav Tomek a Oliver Brunovský.


1. Medzinárodný menový fond vidí obrat vo vývoji svetovej ekonomiky 

Rok 2023 zrejme nebude pre svetovú ekonomiku taký ťažký, ako sa zdalo ešte na jeseň. Medzinárodný menový fond je po roku neustále sa zhoršujúcich odhadov opatrne pozitívny. Prispelo k tomu postpandemické otvorenie čínskej ekonomiky a odolný domáci dopyt v USA.

Ekonomický rast sa v dôsledku vysokej inflácie a vojny na Ukrajine v porovnaní s minulým rokom spomalí prakticky všade, ale menej, než fond predpovedal ešte v októbri. Včera zvýšil

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie