Denník N

Zelený newsfilter: Škoda, že Budaj nepresadil klimatickú reformu skôr, mali by sme byť na čo hrdí

Emisie, ktoré ľudia vypúšťajú, spôsobujú aj viac ničivých lesných požiarov. Ilustračné foto - fish96/Pixabay.com
Emisie, ktoré ľudia vypúšťajú, spôsobujú aj viac ničivých lesných požiarov. Ilustračné foto – fish96/Pixabay.com

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Klimatický zákon, ktorý predstavilo ministerstvo životného prostredia, môže obmedziť vplyv slovenských populistov na stav planéty, a tým aj na zdravie a budúcnosť nás všetkých.

Objavujú sa v ňom pokrokové prvky verejnej kontroly, ako sú klimatické žaloby, a inšpiruje sa vecami, ktoré fungujú v iných sférach, napríklad Radou pre rozpočtovú zodpovednosť. Obdobne by podľa návrhu mala vzniknúť Rada pre klimatickú zodpovednosť.

V podobe, v akej ho do medzirezortného pripomienkového konania posiela rezort Jána Budaja (OĽaNO), je klimazákon odvážny počin. Čaká ho však ešte hlasovanie v parlamente. Vzhľadom na termín predčasných volieb koncom septembra a nestabilné pomery v Národnej rade je však šanca na prijatie progresívneho zákona malá.

Úspech je ale už aj to, že ministerstvo životného prostredia zákon pripravilo a otvorilo k nemu verejnú debatu. Akákoľvek budúca verzia zákona sa totiž bude porovnávať s tou prvou, ktorá nastavuje latku nečakane vysoko.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 100 slov a stihnete ho prečítať za 5 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Ako by mohol klimatický zákon zlepšiť váš život a vašu budúcnosť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ján Budaj

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie