Denník N

Ekonomický newsfilter: Inflácia v štátoch s eurom už klesá, u nás obrat k lepšiemu potrvá dlhšie

Ilustračné foto N - Denisa Čimová
Ilustračné foto N – Denisa Čimová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

elektrina, ktorou ste si v noci na dnes nabili mobil, už možno pochádza z tretieho bloku elektrárne v Mochovciach, v noci na včerajšok ho totiž pripojili do siete. To znamená, že pri nábehu dosiahol na pripojenie požadovaný pätinový výkon a ten sa bude postupne zvyšovať, zatiaľ čo nová elektráreň prejde postupne ďalšími testami.

V každom prípade ide o výbornú správu, dôležitú aj preto, že práve vďaka tretiemu bloku Mochoviec majú mať slovenské domácnosti na európske pomery raritne nízke ceny elektriny a Slovensko sa zároveň stane vo výrobe elektrickej energie sebestačné.

Dnes sme Ekonomický newsfilter zhrnuli do 1240 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravili ho Oliver Brunovský a Radoslav Tomek.


1. Inflácia v eurozóne klesla viac, ako sa čakalo

Inflácia v eurozóne v januári klesla, a to prekvapivo prudko. Zbrzdila sa na 8,5 percenta z decembrových 9,2 percenta, v medziročnom porovnávaní ide už o tretí pokles po sebe, ukazuje graf dňa zo stredajších údajov Eurostatu. Prispeli k tomu najmä energie, ktoré sú momentálne lacnejšie, ako predpovedali analytici.

Ceny v eurozóne začali rásť už v závere roka 2021 a výrazne sa to zrýchlilo po ruskej invázii na Ukrajinu, ktorá vyhnala nahor ceny komodít. Januárové dáta zverejnené deň pred prvým menovopolitickým zasadaním Európskej centrálnej banky v tomto roku však podľa ekonómov nebudú stačiť na to, aby guvernéri zľavili z tempa zvyšovania úrokových sadzieb po tom, ako od júla do decembra základnú refinančnú sadzbu zdvihli z nuly na 2,5 percenta.

Prečo to centrálnym bankárom nestačí: 

  • Centrálne banky zvyknú okrem rastu cien celého spotrebiteľského koša sledovať aj takzvanú jadrovú infláciu, z ktorej sú vylúčené volatilné položky, ako sú potraviny a energie. Lenže tá bola aj v januári podľa analytika ING Berta Colijna „tvrdošijne vysoká“ a zostala na decembrových 5,2 percenta. To naznačuje, že zdraženie niektorých tovarov položiek sa prelieva do celej ekonomiky.
  • Šéfka ECB Christine Largardeová v decembri avizovala, že sadzby sa zdvihnú o ďalšieho pol percentného bodu na februárovom a zrejme aj ďalšom zasadaní Rady guvernérov.

Čo z toho vyplýva pre Slovensko: Rast cien sa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie