Denník N

Ekonomický newsfilter: Ak chcete robiť pre štát a mať vysoký plat, dorovná vám ho oligarcha

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

kto prejde zo súkromnej do štátnej sféry, môže robiť niečo, čo má hlbší zmysel a väčší prínos pre spoločnosť. Nevýhodou zase môže byť pokles príjmu.

Zo včerajších správ to vyzerá tak, že predstavitelia Smeru si s touto nevýhodou poradili. Šéf finančnej správy František Imrecze tvrdí, že mu plat „dorovnával“ smerácky oligarcha Jozef Brhel a že ho za ním poslal bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. Na základe tohto svedectva polícia obvinila Kaliňáka aj Brhela z korupcie.

Záujemcovia o dotáciu na obnovu bytu prechádzajú skúškou trpezlivosti. Štátna agentúra plánovala do konca minulého roka podpísať približne 4-tisíc zmlúv. Ale do konca januára stihla iba zaevidovať 2-tisíc žiadostí a ani tie nedokázala rýchlo vyhodnotiť. Mnohí ľudia čakajú na odpovede od jesene. Dobrou správou je, že agentúra im už začala posielať listy.

IT firmám Apple a Alphabet sa v štvrtom kvartáli 2022 medziročne znížil zisk. V prípade Applu klesol o vyše 13 percent na zhruba 30 miliárd dolárov. Alphabetu, ktorý je materskou skupinou Googlu, klesol o tretinu na 13,6 miliardy.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil ho Ján Kováč.


1. Európska centrálna banka zvýšila úroky aj napriek nižšej inflácii

Európska centrálna banka zvýšila základnú refinančnú sadzbu z 2,5 na 3 percentá a naznačila, že rovnaký krok môže zopakovať o mesiac.

Zvýšenie sadzieb bolo v súlade s očakávaniami, aj napriek tomu, že inflácia v eurozóne sa od októbra znižuje. V januári klesla prekvapujúco vďaka nižším cenám energií až na 8,5 percenta. Centrálna banka však sleduje aj takzvanú jadrovú infláciu, ktorá je očistená o premenlivé ceny potravín a energií, a teda lepšie vyjadruje skutočné inflačné tlaky. Keďže jadrová inflácia zostáva rekordne vysoká, úroky musia ďalej rásť a pravdepodobne sa to nezastaví ani v marci.

Ekonómovia v ankete agentúry Bloomberg predpovedali, že sadzby sa od januára do mája zvýšia o jeden a štvrť percentného bodu, a ECB potom počká zhruba rok, kým začne menovú politiku uvoľňovať.

Tento týždeň zvýšil sadzby aj americký Fed, ale miernejšie – o štvrť percentného bodu. Inflácia v USA totiž klesla ešte výraznejšie ako v Európe.

Rekordný zisk komerčných bánk: Banky na Slovensku mali vlani najvyšší zisk prinajmenšom od zavedenia eura v roku 2009. V čistom zarobili o 14 percent viac, teda 828,75 milióna eur, uviedla Národná banka Slovenska. Výnosy z úrokov, ktoré sú ich hlavným zdrojom príjmu, stúpli o 6,6 percenta na takmer 1,75 miliardy. Dôvodom bolo najmä minuloročné zvyšovanie úrokov hypoték ešte predtým, ako ECB zvýšila svoje sadzby.

Viac o téme: Graf dňa: ECB dvíha úrokové sadzby nezmeneným tempom aj napriek poklesu inflácie (Radoslav Tomek/E)


2. Envirofond zatiaľ zostáva bankomatom pre ministrov financií

Včera sa skomplikovala dohoda na vysokej politickej úrovni o novom prerozdeľovaní peňazí z Environmentálneho fondu. Keďže ide o veľké peniaze, je o ne aj veľký boj.

Ročné príjmy z predaja emisných kvót, čiže z poplatkov od firiem za vypúšťanie oxidu uhličitého, stabilne prekračujú hranicu 200 miliónov eur a aktuálne sú už nad 300 miliónmi, odhaduje Inštitút finančnej politiky ministerstva financií.

Väčšinu týchto peňazí má pod kontrolou ministerstvo financií, aj keď by sa mali investovať napríklad do budovania kanalizácií a na rôzne iné ekologické projekty. Okrem toho sa hovorí o tom, že časť vybraných peňazí by mal štát vrátiť ťažkému priemyslu. Tomu totiž hrozí, že pre vysoké náklady skolabuje a výroba sa presunie mimo Slovenska.

Strany Sme rodina a SaS preto presadzujú, aby štát väčšinu peňazí buď investoval do ochrany prírody, alebo vrátil veľkým podnikom. S ministerstvom životného prostredia sa dohodli na zmene zákona, o ktorej mal parlament hlasovať najskôr v stredu, potom vo štvrtok, ale nakoniec by sa mal tento bod presunúť až na polovicu februára.

Dôvodom je nesúhlas ministerstva financií, ktoré by chcelo ešte pomer delenia peňazí zmeniť vo svoj prospech. „Požiadal som ich (poslancov), aby

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie