Denník N

Firemný newsfilter: Rozbehne sa výroba revolučnej slovenskej preglejky, Šurany baterkáreň nevzdali a kráľ sedačiek sa posilnil

Areál oživovanej žarnovickej preglejkárne Vizualizácia - Energy Edge ZC
Areál oživovanej žarnovickej preglejkárne Vizualizácia – Energy Edge ZC

Na úvod dve dobré a jedna zlá správa.

Tretí blok jadrovej elektrárne Mochovce je pripojený do siete a postupne zvyšuje svoj výkon. Krajina by tak čoskoro mala byť vo výrobe elektriny sebestačná.

Európska komisia schválila Slovensku novú 600-miliónovú schému energetickej štátnej pomoci aj pre veľké podniky. Doteraz plánovaná slovenská podpora s maximálnym mesačným limitom na jeden podnik vo výške 200-tisíc eur bola napasovaná najmä na menších odberateľov. Limity v novej schéme sú v miliónoch.

Zároveň sa však v parlamente skomplikovala dohoda o novom prerozdeľovaní peňazí z Environmentálneho fondu, ktorá ráta aj s tým, že veľkým priemyselným firmám sa začne vracať z platieb za emisné kvóty viac ako doteraz. Z pár percent by sa ich spätný príjem mohol zvýšiť na 15- až 25-percentný podiel. Dohodu napadlo ministerstvo financií, ktoré si chce aj naďalej nad príjmami fondu udržať čo najväčší vplyv, aby nimi mohlo kryť diery v štátnom rozpočte. Najbližšie sa má o delení príjmov fondu, ktoré činia každoročne stovky miliónov eur, hlasovať v parlamente na konci februárovej schôdze.

Zavreté žiarske hlinikárne Slovalco už dlho tvrdia, že šancu na oživenie majú, len ak sa spätné platby z emisných kvót zvýšia na 25 percent, pretože toľko vracajú svojim veľkým fabrikám aj iné krajiny EÚ.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Žarnovický projekt na výrobu inovatívnych preglejok pre svetové trhy stále žije. Tento rok sa rozbehne výroba

Pred letom 2019 sa Slovensko dozvedelo, že koncom toho istého roka dvaja spolumajitelia najcennejšej slovenskej firmy Eset Richard Marko a Maroš Grund (obaja sú akcionármi Denníka N) rozbehnú spolu so svojím partnerom na priemyselné projekty Jánom Šestinom v Žarnovici svetovo unikátnu fabriku. Vyrábať má inovatívne preglejky nielen z dreva, ale aj z plastov či kovov. Vďaka vyššej pevnosti sa budú dať využiť aj na výstavbu oporných stien domov a nahradiť môžu aj kovové plechy na karosérie áut a trupy lodí.

Odvtedy však firma Energy Edge ZC, pod ktorou majú traja investori tento svoj projekt, rok čo rok spustenie inovatívnej výroby odkladá.

Napokon sa rozbeh výroby chystá tento rok a globálne ambície zostávajú nezmenené.

V areáli bývalej žarnovickej preglejkárne má už trojica investorov zrekonštruované a vybavené novými výrobnými technológiami tri haly. Ďalšie majú pribudnúť.

Časť potrebných technológií na oživenie preglejkárskej výroby má už firma osadených. Foto – Energy Edge ZC

Čo projekt odsúvalo:

  • Dodávky technológií sa v dôsledku covidu a vojny na Ukrajine predĺžili z pár mesiacov aj na rok či dva.
  • Projekt sa stále vyvíjal a zlepšoval v priebehu prípravy. Inovatívne preglejky nebude len vyrábať, ale aj tvarovať a dizajnovať podľa individuálnych požiadaviek zákazníkov.

Prínosy novej investície:

  • Celý projekt za 120 miliónov eur má vytvoriť tisíc pracovných miest.
  • Ak sa preglejkáreň oživí, pôjde o podobný úspech, ako dosiahol Eset. Inovatívne produkty ďalšej slovenskej firmy sa môžu predávať po svete a môže ísť o veľký biznis. Žarnovická výroba má postupom času prinášať ročné tržby až na úrovni jednej miliardy eur.
  • Fabrika sa zameria na spracovanie piliarskeho bukového dreva, na ktoré zatiaľ v krajine nie je veľa spracovateľov, a tak často končí v dodávkach menej kvalitného dreva pre papierne.

Viac: Šéf Esetu ďalej verí oživeniu žarnovickej preglejkárne. Projekt roky mešká, no stále môže dosiahnuť miliardové tržby


2. Šurany a nitrianska župa boj o získanie novej baterkárne nemeckého Volkswagenu nevzdali a v meste už rastie aj iná firma z elektromobility

Juhoslovenským Šuranom sa vzďaľuje najväčší investičný cieľ súčasnosti v podobe novej fabriky nemeckého Volkswagenu na batérie do elektromobilov za štyri miliardy eur pre päťtisíc zamestnancov. Zatiaľ čo slovenský minister hospodárstva Karel Hirman pred Vianocami spochybnil, či Slovensko v čase krízy s nedostatkom energií potrebuje priťahovať novú veľkú baterkáreň, najväčší súper Slovenska Česko ju v posledných mesiacoch láka stále razantnejšie.

Šurany a nitrianska župa však boj o investíciu ani tak nevzdávajú. Hospodárske noviny informovali, že ďalej pre ňu vytvárajú čo najlepšie podmienky. A snažia sa aj o lepšiu kooperáciu s rezortom hospodárstva a štátnou agentúrou na lákanie investícií SARIO, lebo bez ich nasadenia sa snaha nevydarí.

Prečo má Slovensko stále šancu – vedenie mesta a župy potvrdilo, že definitívne rozhodnutie Volkswagenu padne až koncom júna. Na dotiahnutie investora zostáva ešte viac ako štyri mesiace.

Čo sa deje v regióne:

  • Nový predseda samosprávneho kraja Branislav Becík sa spolu s novým primátorom Šurian Marcelom Filagom majú stretnúť so

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Ceny energií

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Reality

Ekonomika

Teraz najčítanejšie