Denník N

Ekonomický newsfilter: Zákaz nedeľného predaja je ukážkou populizmu, aký môže zamoriť parlament v čase bezvládia

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Dobrý deň,

rozklad slovenskej politickej scény je najlepšie viditeľný v parlamente. Z ničoho nič sa na programe schôdzí objavujú poslanecké návrhy, ktoré neprešli žiadnou odbornou oponentúrou, a tak majú solídny potenciál vyrobiť nedozerné škody. Ale bude sa nimi dať pochváliť v predvolebnej kampani.

Jedným z nich je návrh skupiny konzervatívnych poslancov na zákaz nedeľného predaja. Predkladatelia tvrdia, že by tým Slovensko znížilo spotrebu energií a že zamestnanci túžia po tom, aby nedeľu strávili s rodinou, viac ako po príplatkoch k mzde. Je však jasné, že návrh je ukotvený v konzervatívnej ideológii.

My v Denníku E si myslíme, že ľudia si majú slobodne vybrať, ako tráviť nedeľu. A keď k tomu prirátame dodatočné príjmy štátu z daní, tak by bolo hlúpe niečo na aktuálnom stave meniť.

Mimochodom, nedeľný predaj nie tak dávno zakázali aj v európskej bašte konzervativizmu a tradičnej rodiny, Maďarsku. Po protestoch občanov sa však obchody opäť otvorili aj v posledný deň týždňa.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má 1350 slov, prečítate ho za 6 minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Nedeľný predaj je ohrozený

Už zajtra by mali poslanci hlasovať o tom, či do druhého čítania posunú zákon zakazujúci nedeľný predaj v obchodoch. Tradičnou témou kultúrnej vojny konzervatívni politici nešermujú prvýkrát, tentoraz však má šancu prejsť.

Podľa informácií Denníka N zmenu, ktorú parlament v piatok prerokoval v prvom čítaní, podporuje okolo 70 poslancov. Pravdepodobnosť, že návrh posunú do druhého čítania, je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie