Denník N

Ekonomický newsfilter: Komu vyhovuje predlžovanie doby kešu

Robert Kaliňák s poslancami Borisa Kollára v roku 2016. Foto - TASR
Robert Kaliňák s poslancami Borisa Kollára v roku 2016. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

vyzerá to tak, že doba kešu sa veľmi hodí vybraným záujmovým skupinám. A v súčasnom parlamente nie je vôbec ťažké presadiť si jej pokračovanie.

Spomeňme si, ako sa po prepuknutí káuz s fiktívnymi vratkami DPH bránil daňový podvodník Ladislav Bašternák vymysleným tvrdením, že za byty zaplatil 12 miliónov eur v hotovosti. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák, mimochodom Bašternákov priateľ, bývalý sused a obchodný partner, sa ho snažil obhajovať takto: „…to bol analógový svet, svet kešu…“ Bašternáka síce potom odsúdili, ale doba kešu je tu stále.

Minulý týždeň sa o jej zachovanie pričinili popri poslancoch Smeru, Hlasu a Republiky aj ich kolegovia zo Sme rodina a údajne omylom aj dvaja poslanci OĽaNO. Pritom na schválenie zákona o jej obmedzení chýbal jeden hlas.

Nová doba kešu znamená, že po zavedení covidových mimoriadnych opatrení sa aj naďalej nijako neobmedzuje narábanie s hotovosťou. Čo to v praxi znamená a prečo s tým majú problém daniari, ministerstvo financií aj centrálna banka, si prečítate nižšie.

Dnes pre vás máme Ekonomický newsfilter na 4 a pol minúty, má 1100 slov. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Väčšie operácie s hotovosťou sú naďalej legálne, ich najväčším zástancom je teraz Boris Kollár  

Po dobe kešu z čias Bašternákových daňových podvodov platilo na Slovensku obmedzenie, že firmy nesmú platiť hotovosťou viac než 5000 eur a fyzické osoby nad 15-tisíc eur.

Potom však prišla pandémia a poslanci rozhodli, že počas výnimočného, núdzového stavu a v čase mimoriadnej situácie obmedzenia na hotovostné platby neplatia.

Vláda chcela minulý týždeň neobmedzené platby v hotovosti zrušiť, a to aspoň pre stav mimoriadnej situácie. Opozícia spoločne s poslancami Sme rodina a OĽaNO to však odmietla, zákon už v prvom čítaní neprešiel.

Prečo je doba

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie