Ako to číta Ivan Mikloš: Nová americká ekonomická paradigma

Autor je bývalý minister financií
Vo viacerých článkoch v tejto mojej rubrike sme sa venovali „novým vetrom“, ktoré vejú v globálnej ekonomike v poslednom čase. Ide najmä o deglobalizáciu a renesanciu ekonomického nacionalizmu, protekcionizmu, zväčšovania úlohy a zásahu štátu do ekonomiky najmä v oblasti aktívnej priemyselnej politiky.
USA sú, a ešte zrejme dlho budú, svetovým ekonomickým lídrom. Všetko dôležité, čo sa tam stane, ovplyvňuje významne aj svetovú ekonomiku, Európsku úniu, región strednej a východnej Európy aj Slovensko. Preto je dôležité chápať, čo sa tam deje, prečo sa to deje, ako sa nás to dotýka a čo treba robiť, aby sme minimalizovali negatívne dosahy a prípadne aj inkasovali benefity.
Bidenova administratíva presadila v americkom kongrese tri kľúčové zákony, cez ktoré dochádza k zásadným zmenám v doterajšej doktríne ekonomickej politiky. Tá bola založená na štíhlom štáte, minimálnom priamom aktívnom zasahovaní do ekonomiky, presadzovaní slobodného obchodu a otvorenej konkurencie nielen v USA, ale aj všade inde vo svete.
Tomu je koniec. Prvým