Denník N

Ekonomický newsfilter: Parlamentný festival populizmu pokračuje obedmi zadarmo

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

znovuzavedenie obedov zadarmo je ďalšou populistickou zmenou navrhnutou na poslednú chvíľu a schválenou expresne bez odbornej diskusie. Keď ich ešte štvorkoalícia v roku 2021 zrušila, nebolo to bez náhrady a rodičia dostali ako kompenzáciu zvýšený daňový bonus. Po včerajšku budú mať aj obedy, aj bonus. Tých 150 miliónov by sa určite dalo minúť efektívnejšie, ale to by už tak dobre nevyzeralo na bilbordoch.

Dianie v parlamente zatienilo aj dobré správy, ktoré včera prišli z ministerstva financií. Slovenská ekonomika porastie rýchlejšie, ako sa čakalo na jeseň a priemerná inflácia klesne pod 10 percent.

Ekonomický newsfilter má dnes 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovenská ekonomika sa vyhne recesii  

Nová makroekonomická prognóza ministerstva financií priniesla niekoľko dobrých správ. Inflácia klesne pod 10 percent, čo bude znamenať, že reálne mzdy opäť porastú. To pomôže aj ekonomike, ktorá sa tak vyhne recesii.

Ako sa zmenili predpovede na tento rok:

  • ekonomika tento rok porastie tempom 1,3 percenta, v septembri Inštitút finančnej politiky ministerstva predpovedal 0,7-percentný rast
  • predpoveď priemernej inflácie klesla o viac ako 3 percentné body na 9,8 percenta
  • zamestnanosť vzrastie o 0,4 percenta, predtým sa čakal polovičný rast.

Zvoľňujúca sa inflácia stabilizuje reálne príjmy domácností, ktorým pomôže aj viac peňazí od štátu, najmä zvýšený daňový bonus. To sa odrazí aj na ich spotrebe. Druhým ťahúňom rastu v najbližšom období bude čerpanie európskych peňazí. Tempo ekonomického rastu vyvrcholí na 2,7 percenta v roku 2025.

Opatrenia, ktoré minimalizovali rast cien energií, síce pomôžu stlačiť infláciu v tomto roku, ale domácnosti nemôžu realite unikať donekonečna. Prognóza však počíta s ďalšími zásahmi, ktoré budú limitovať rast cien plynu v roku 2024 a elektriny od roku 2025 na zhruba 40 percent.

Riziko nečerpania eurofondov

Veľkým rizikom zostáva nevyčerpanie zdrojov z európskeho plánu obnovy, ktoré by odkrojilo až polovicu z ekonomického rastu v tomto a budúcom roku.

Ministerskí analytici sú však optimistickí. Slovensko podľa nich čerpá eurofondy rýchlejšie ako v minulosti.

Aj tak však vypočítali alternatívny scenár, podľa ktorého bude čerpanie o tretinu nižšie ako v základnom scenári. Aj vtedy by sa ekonomika udržala nad vodou, tohtoročný rast by sa však spomalil na 0,7 percenta.

Viac o téme: Vládni analytici už nečakajú dvojcifernú infláciu, problémom sú ceny potravín (Marianna Onuferová/ E)


2. Najväčšiu ranu realitnému trhu zasadili drahé hypotéky

Ceny bytov už klesajú takmer na celom Slovensku. Čerstvé dáta Národnej banky Slovenska ukazujú, akú úlohu v prepade realitného trhu zasadili drahšie hypotéky.

V poslednom kvartáli minulého roka banky poskytli klientom najmenej nových hypoték prinajmenšom za posledné štyri roky. Bola to len zhruba polovica objemu požičaného pred zdražením úverov.

Ceny hypoték začali rásť zhruba pred rokom, keď začalo byť jasné, že Európska centrálna banka bude na infláciu reagovať zvyšovaním úrokových sadzieb. Snaha vyhnúť sa vyšším úrokom v budúcnosti potom viedla k extrémnemu záujmu o refinancovanie starých úverov, zatiaľ čo objem nových hypoték stagnoval.

Od neskorého leta však na trhu cítiť ochladenie, najskôr o ňom hovorili makléri, teraz sa už naplno ukazuje aj v štatistikách. Realitní profesionáli hovoria, že ľudia stále majú o úver na bývanie záujem, no mnohí naň nedosiahnu. Buď je maximálna suma pôžičky nižšia ako cena bytu, alebo je splátka príliš vysoká.

Zdražovanie hypoték sa pritom s najväčšou pravdepodobnosťou neskončilo. ECB avizovala, že so zvyšovaním úrokových sadzieb neprestane, pretože inflačné tlaky nepoľavujú. Úročenie hypoték, ktoré banky aktuálne začínajú zväčša štvorkou, sa tak môžu posunúť bližšie k päťke.

Podrobnejšie: Graf dňa: Vyššie úroky zosekali objem čerstvých hypoték koncom vlaňajška až na polovicu (Martina Kláseková/E)


3. Ak plánujete domácu solárnu elektráreň, začnite s prípravou už teraz 

Možno ste minulý rok rozmýšľali o inštalácii fotovoltických panelov na svoj dom, ale odradili vás dlhé čakacie lehoty, ktoré presahovali šesť mesiacov. Dopyt bol extrémny po tom, ako vláda vyhlásila dotačný program.

Odvtedy záujem mierne utíchol a stabilizovali sa aj ceny komponentov. Aj keď v zime sa panely bežne nemontujú, už teraz je najvyšší čas začať s prípravou, pretože dopyt po domácich solárnych elektrárňach by mal zostať veľmi vysoký aj tento rok, píše Denisa Funtíková, ktorá sa rozprávala s viacerými odborníkmi zo sektora.

Každý záujemca o solárnu elektráreň musí požiadať distribučnú spoločnosť o pripojenie do siete. Malo by ísť o formalitu, ale momentálne ide o najzdĺhavejší krok v celom procese inštalácie fotovoltiky na streche.

Koľko to stojí: Cena kompletnej domácej slnečnej elektrárne v závislosti od konfigurácie a výkonu sa pohybuje od niečo vyše 3-tisíc až po takmer 20-tisíc eur. Odborník z firmy Viessmann hovorí, že jeden štandardný panel stojí okolo 220 eur. V súčasnosti si domácnosti väčšinou inštalujú päťkilowattové systémy, na ktoré je potrebných asi 12 modulov. Návratnosť závisí aj od toho, či domácnosť ukladá prebytky z výroby elektriny do fyzickej alebo virtuálnej baterky.

Virtuálnu batériu zatiaľ ponúka iba pár dodávateľov na trhu – ZSE, SSE, VSE a Magna Energia. Ide o systém, ktorý prevezme prebytky do elektrickej siete. A naopak, v čase, keď fotovoltika na rodinnom dome nevyrába (zväčša v noci), môže odberateľ získať elektrinu späť za oveľa nižšiu cenu, ako by zaplatil normálne.

Domácnosť si môže pomôcť aj dotačným programom Zelená domácnostiam s príspevkom do výšky 1 500 eur. Jednou z podmienok je inštalovaný výkon do troch kilowattov.

Viac: Chcete fotovoltiku na dome? Je najvyšší čas začať s prípravou (Denisa Funtíková/E)


4. Obedy zadarmo sú naspäť, majú ich zaplatiť banky a regulované firmy 

Festival populizmu v parlamente včera pokračoval. Poslanci schválili návrh strany Sme rodina, aby boli opäť obedy pre deti v školách zadarmo. Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť to bude stáť 150 miliónov eur ročne.

S návrhom, aby štát doplatil náklady na suroviny, ktoré by inak platili rodičia, prišla z ničoho nič strana Sme rodina. Pripojila ho k novele zákona o hmotnej núdzi. OĽaNO ho spočiatku odmietalo, napokon sa však pridalo. Za zmenu hlasovala aj opozícia, ktorá sa nezabudla posťažovať, že koalícia jej vykráda agendu.

Na prvý pohľad to môže vyzerať ako promptné riešenie problému drahších potravín. Problém však je, že obedy zadarmo neboli v roku 2021 zrušené bez náhrady, nahradil ich zvýšený daňový bonus, inými slovami hotovosť na účet rodiča.

Opatrenie navyše nemá finančné krytie. Podľa Igora Matoviča by sa zdroje mali nájsť vo zvýšenom odvode pre regulované subjekty, ktorého návrh je už dlhšie v parlamente. Zoznam platiteľov by sa podľa neho mohol rozšíriť aj o banky, čím by vláda porušila svoj sľub bankovému sektoru a pripravila ich o kapitál, ktorý sa im v čase krízy veľmi zíde.

Mnohé štúdie hovoria, že univerzálne poskytovanie obedov zadarmo môže mať viacero pozitívnych vplyvov, napríklad na školskú dochádzku či študijné výsledky. Ale naozaj má Slovensko na to, aby všetkým dotovalo obedy a ešte dávalo rodičom aj zvýšený bonus?

Obedy zadarmo v skratke

  • štát ich poskytne plošne deťom posledného ročníka materskej školy a základnej školy
  • rodič bude musieť pri zápise dieťaťa na stravovanie v školskej jedálni písomne o príspevok požiadať
  • dotácia na obedy bude odstupňovaná – na jeden obed v materskej škole 1,40 eura, na obed na prvom stupni základnej školy 2,10 eura a na druhom stupni 2,30 eura
  • ak škola nedokáže zabezpečiť dieťaťu diétne jedlo, rodič dostane finančný príspevok

Podrobnejšie: Obedy zadarmo pre školákov sú späť, Kollár presvedčil Hegera aj Matoviča (Miro Kern, Denisa Gdovinová, Zuzana Kollárová/E)

Sme rodina chce, aby banky zatiahli obedy zadarmo, ich zisky sú však podpriemerné, tvrdí NBS (Martina Kláseková/E)


Viac textov za vaše predplatné:

Ako to číta Ivan Mikloš: Nová americká ekonomická paradigma – bývalý minister financií o tom, ako sa mení hospodárska politika v USA

Rodinná firma Mikona sa od áut posúva aj do realít. Z bratislavskej historickej teplárne chce spraviť kancelárie – Ivan Haluza o novom projekte firmy, ktorú poznajú najmä motoristi

Prečo snehová kalamita nepopiera globálne otepľovanie a ako to vysvetlíte ľuďom, ktorí tvrdia opak – Tomáš Grečko o tom, ako si máme vysvetliť aktuálne počasie

Ukážeme svetu, ako sa to robí. Nový Zéland chce zdaňovať kravské trávenie – reportáž od Washington Post

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie