Denník N

Ekonomický newsfilter: Do konca roka zostáva 325 dní a 5 miliárd eur zo „starých“ eurofondov

Vicepremiérka zodpovedná za eurofondy Veronika Remišová spolu s Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom. Foto - TASR
Vicepremiérka zodpovedná za eurofondy Veronika Remišová spolu s Igorom Matovičom a Eduardom Hegerom. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Európska komisia nám predbežne schválila vyplatenie 709 miliónov eur z plánu obnovy na základe našej žiadosti z októbra. Uznala, že sme splnili míľniky reforiem obehového hospodárstva, systémov vzdelávania či zdravotnej starostlivosti a takisto dohodnuté investície do digitálnej ekonomiky, verejného obstarávania a boja proti korupcii.

Ide už o tretiu časť peňazí, a ak táto platba prejde kontrolnými procesmi, mohli by sme mať „doma“ skoro tretinu zo 6-miliardového balíka.

Ešte väčšie objemy máme k dispozícii z klasických eurofondov určených na dobiehanie úrovne západnej Európy. Tam nemusíme robiť dohodnuté reformy, treba mať len pripravené zmysluplné projekty.

S tým však Slovensko má tradične problém. Tohto roku sa končí možnosť dočerpávať peniaze z minulého programového obdobia 2014 – 2020 a z vyše 15 miliárd sme zatiaľ dokázali použiť len asi 70 percent.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Otázkou roka je, koľko z eurofondov uplynulého programového obdobia dokážeme zmysluplne využiť

Slovensko sa dlhodobo v rýchlosti čerpania eurofondov umiestňuje na posledných miestach v Únii a možnosti čerpania v rámci jednotlivých programových období sa spravidla končia bezuzdným míňaním v poslednom možnom roku.

Inštitút finančnej politiky ministerstva financií vo svojej aktuálnej prognóze predpovedá, že zo „starých“ eurofondov sa nám napokon podarí využiť až 92 percent.

Slovensko má pri nich nárok na 15,3 miliardy a v aktuálnom programovom období 2021 až 2027 ďalších 12,8 miliardy. Tie sa budú dať čerpať do roku 2030.

Ekonómovia bánk, ktorých oslovil Denník E, sú však skeptickejší a odhadujú, že 12 až 15 percent z vyše 15 miliárd zostane nevyužitých.

Ako je to s doterajším čerpaní

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie