Zelený newsfilter: Najnebezpečnejšie obdobie pre slovenskú prírodu sa práve začalo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Nič lepšie než osem mesiacov trvajúci chaos v parlamente si záujmové a lobistické skupiny nemohli želať.
Medzi legislatívou, ktorá priťahuje ich pozornosť, je aj novela, ktorá mení prerozdeľovanie stámiliónových výnosov z obchodovania s emisnými kvótami.
To sú peniaze, ktoré by v prvom rade mali byť investované do ochrany životného prostredia a dekarbonizácie. Namiesto toho si doteraz väčšinu nechávali financmajstri na plátanie rozpočtových dier po atómovkách a rôznych populistických nápadoch.
Kompromisný návrh medzi rezortom životného prostredia a poslancami bývalej koalície počíta s tým, že viac z výnosov z emisných kvót by mali dostávať energeticky náročné firmy, ale po novom aj národné parky.
Tým by to podľa prepočtov Denníka E mohlo už budúci rok priniesť až 20 miliónov eur. Dosť na to, aby mohli zrýchliť útlm ťažby dreva na svojom území a posilniť svoju finančnú nezávislosť. Ak sa budúcim ministrom životného prostredia stane odporca reformy národných parkov, budú ju potrebovať.
O novom rozdelení výnosov z emisných kvót sa malo hlasovať už minulý týždeň, no nakoniec to bude až na záver aktuálnej schôdze, teda zrejme o týždeň. Populisti a lobisti tak získali viac času vymýšľať, čo všetko by sa s výťažkom z predaja emisných kvót dalo „podniknúť“.
Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 700 slov a stihnete ho prečítať za 7 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.