Denník N

Firemný newsfilter: TMR sa posúva na arabské zjazdovky, najväčší víťaz energokrízy a Kvietikov nový divoký sen

Šéf a majiteľ TMR Igor Rattaj môže byť s vlaňajškom spokojný. Foto N - Tomáš Benedikovič
Šéf a majiteľ TMR Igor Rattaj môže byť s vlaňajškom spokojný. Foto N – Tomáš Benedikovič

Napriek ťažkým časom majú slovenské firmy mimoriadne vysoký záujem o nových ľudí a takisto si môžu vyberať z viac záujemcov ako donedávna. Ukazujú to dáta portálu Profesia.sk. Ak firma na ňom zverejnila pracovnú ponuku teraz v januári, v priemere získala 18 životopisov, o štyri viac ako pred rokom. A v prvom mesiaci uverejnili naše firmy na portáli až 27 500 inzerátov. To je druhý najvyšší januárový počet vo vyše 25-ročnej histórii Profesie.

Zatiaľ to nevyzerá ani na veľkú vlnu bankrotov. Kým v decembri podľa Finstatu skrachovalo v krajine najviac podnikov od roku 2015, teda 34, v januári ich bolo iba 19. Je to najnižší počet úpadkov od predvlaňajšej jari.

Horšie už je to, že politici sa ďalej zaoberajú radšej populistickými ako prínosnými zmenami pre domácu ekonomiku. Večné vyťahovanie témy zákazov nedeľných predajov je jasným príkladom. I keď jeho schvaľovanie sa napokon o mesiac posunulo.

Návrat školských obedov zadarmo zo ziskov bánk, ktoré aj bez toho čelia pribrzdenej ekonomike, však už poslanci schválili. A to aj napriek tomu, že terajšia, už iba dočasná vláda obedy zadarmo rušila s tým, že rodičia za to dostali vyšší daňový bonus. A tá istá vláda sľúbila bankám, že im už žiadne dane ani odvody zvyšovať nebude.

Všetko dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Rattaj by sa chcel so svojím lyžiarskym biznisom posunúť už aj do Saudskej Arábie. Pobije sa o to hlavne s Američanmi

V stredoeurópskom regióne prevádzkuje skupina TMR bývalého partnera J&T Igora Rattaja až sedem lyžiarskych stredísk s celkovou dĺžkou zjazdoviek vyše 150 kilometrov. Teraz sa chce zapojiť aj do turistického projektu v Saudskej Arábii. Uchádza sa o pozíciu poradcu a prevádzkovateľa pri budovaní horského strediska na juhozápade krajiny. Nevylučuje ani spoločný saudsko-slovenský podnik.

Zástupcovia TMR sa v Rijáde stretli s princeznou Fahdou al Saud, členkou kráľovskej rodiny, ktorá je zodpovedná práve za vybudovanie a rozvoj turizmu v horskej oblasti Sudah.

Čo je v hre:

  • Rattaj pre Hospodárske noviny spresnil, že so saudskoarabskou stranou rokuje už pol roka s tým, že nové stredisko by nemalo byť zamerané výhradne iba na lyžovanie. Za svoju úlohu považujú nájsť ideálny mix, ktorý bude zložený aj z cyklistických aktivít, adrenalínových športov a prípravy atlétov.
  • Saudská Arábia sa usiluje otvoriť svetu, a práve preto pripravuje aj nové investície do rozvoja cestovného ruchu v celkovej výške 30 miliárd dolárov.
  • Na nové stredisko, o ktoré sa uchádza Rattaj, majú Saudi viac záujemcov. Najviac ich je z USA.

2. Víťazom energokrízy sú firmy na energetické úspory. Najväčšiemu hráčovi v rukách Slovákov sa tržby strojnásobili

Firmám skupiny Koor, ktorá patrí Bratislavčanom Milanovi Orlovskému a Branislavovi Koreňovi, stúpali po jej založení pred 12 rokmi tržby len veľmi pozvoľne, no vlani im medziročne vystrelili z necelých 12 na 19 miliónov. A na tento rok majú už teraz podpísané kontrakty na tržby až v objeme 35 miliónov eur. Navyše skupina si stále drží aj vysokú ziskovosť, keď na profity premieňa zhruba šesť percent tržieb.

Čo je za tým – Koor je najväčším domácim hráčom v slovenských rukách medzi firmami, ktoré sa špecializujú na energetické úspory. Ide o podniky, ktoré fabrikám, školám či nemocniciam navrhujú a inštalujú nielen úspornejšie kotly a fotovoltické elektrárne, ale aj efektívnejšie regulačné a zatepľovacie systémy. Naozaj komplexné projekty vedia náklady na energie znížiť na polovicu. Práve tomuto sektoru energetická kríza pomáha teraz ďaleko najviac. Koor má toľko objednávok, že už teraz podpisuje ďalšie až na rok 2024.

Spolumajiteľ Koor Milan Orlovský. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na nový dopyt potrebujú aj vlastný investičný fond:

  • Biznis Kooru teraz rastie tak, že na financovanie svojich zákaziek založil pred zimou aj vlastný investičný fond KOOR ESG SICAV na získanie kapitálu od externých investorov. Má ho ako prvá menšia slovenská firma. Okrem nej majú fondy iba veľké investičné skupiny.
  • Za krátky čas pár mesiacov má Koor vo fonde od 7 investorov už vyše 3 milióny eur a do konca roka ráta s 10 miliónmi.

Plány na ďalší rast:

  • Firma na základe aktuálneho dopytu predpokladá, že už do pár rokov bude mať

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Ceny energií

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie