Denník N

Na energetickú krízu vytiahli konský trus. Stredoškoláci z Košíc rozbehli biznis s briketami

Archív firmy Fluf
Archív firmy Fluf

Energetickú krízu sa snažia vyriešiť nielen dospelí. Košickí stredoškoláci sa skúsili inšpirovať tým, ako a čím sa kúrilo kedysi. Objavili zabudnuté palivo, ktorého prísun nezávisí od Ruska.

„Všade sme počúvali, že nebude čím kúriť, budú vypnuté radiátory,“ hovorí Rebeka Hubková, študentka gymnázia na Poštovej 9 v Košiciach. Spolu s ďalšími spolužiakmi zistili, že ľudia kedysi používali na kúrenie aj dobytčí hnoj.

„Povedali sme si, že je to šialený nápad, ale mohlo by to fungovať,“ opisuje štart školského roka Hubková, ktorá je viceprezidentka marketingu a predaja vo firme Fluf.

So spolužiačkami a spolužiakmi založili v septembri v rámci predmetu aplikovaná ekonómia vlastnú spoločnosť.

Po takmer polroku predávajú v e-shope finálny produkt – ekologické, ručne robené brikety z biomasy, ktoré sa dajú spáliť aj s obalom.

Podnikateľské projekty s dôrazom na ekológiu majú na tomto košickom gymnáziu tradíciu. „Ekologické témy v posledných rokoch u študentov letia. Je to niečo, čím aj oni žijú, čo ich zaujíma,“ rozpráva učiteľka Eva Wolfová, ktorej študenti už niekoľko rokov vyhrávajú slovenské aj medzinárodné súťaže.

Ako sa vyrábajú brikety od košických gymnazistov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Ceny energií

  Firmy

  Klimatická kríza

  Školstvo

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie