Denník N

Prečo v Košiciach štrajkujú vodiči autobusov a električiek? Hrozí výrazné osekanie mestskej dopravy

Vodiči a vodičky košickej mestskej dopravy v utorok nejazdili. Foto – TASR
Vodiči a vodičky košickej mestskej dopravy v utorok nejazdili. Foto – TASR

Aj Košice majú pre balíček Igora Matoviča výpadok niekoľko desiatok miliónov eur. Odrazilo sa to aj na najväčšom spore o mestskú dopravu za posledné roky. Primátor žiada veľké šetrenie, riaditeľ dopravného podniku hovorí, že by to znamenalo aj o tretinu menej jázd a veľké prepúšťanie.

Taxikári majú v utorok v Košiciach žatvu. Odborári z dopravného podniku sú od rána v ostrom štrajku, mestská hromadná doprava až na pár výnimiek – napríklad linky do nemocníc alebo železiarní – prakticky nefunguje.

Do ostrého štrajku sa ráno zapojili všetci vodiči električiek a viac než 95 percent vodičov autobusov.

Andrea Vindišová, predsedníčka odborov dopravného podniku, hovorí, že štrajk je dobrovoľný. „Ak by sme nemali maximálnu podporu zamestnancov, ak by tu nebola ich všeobecná nervozita, tak by sme neodhlasovali ani štrajkovú pohotovosť od 10. januára, ani časovo neobmedzený ostrý štrajk.“

Odborári požadujú od vedenia mesta, ktoré je 100-percentným akcionárom Dopravného podniku Mesta Košice (DPMK), dotáciu na rok 2023 v takej výške, aby mohli udržať počet spojov z minulého roka, zamestnanosť a zvýšenie platov.

Štrajk sú ochotní prerušiť alebo ukončiť, keď dôjde k dohode medzi mestom a vedením DPMK na rozpočte. Odborári ešte v pondelok pozvali vedenie mesta na rokovanie. Stretnúť sa mali v utorok napoludnie.

Mestská doprava v Košiciach pritom už od začiatku roka jazdí pre rozpočtové provizórium mesta iba v prázdninovom režime, teda výrazne menej často ako v bežné pracovné dni v minulom roku.

Primátor ako urýchľovač štrajku

Primátor Košíc Jaroslav Polaček ostrý štrajk vníma

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie