Denník N

Ekonomický newsfilter: Matovič prišiel s ďalšou miliardovou atómovkou 

Bývalý minister financií Igor Matovič Foto N - Tomáš Benedikovič
Bývalý minister financií Igor Matovič Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku a počúvať môžete aj bez pripojenia k internetu. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Váš technologický partner VNET je tu pre vás viac ako 20 rokov. Poďme robiť biznis spolu.

Dobrý deň,

nebol by to Igor Matovič, aby na sériu populistických návrhov, ktoré v čase bezvládia stihol schváliť parlament, nereagoval vlastnou atómovkou. Včera navrhol, aby každý, kto sa tento rok zúčastní volieb, dostal od štátu 500 eur, a to už by stálo minimálne o miliardu viac ako doterajší víťaz parlamentnej populistickej hitparády – návrat obedov zadarmo.

Podľa Matoviča je vo verejnom záujme zvýšiť volebnú účasť, lebo hrozí, že bude rekordne nízka a „fašistické“ a „mafiánske“ strany by mali ústavnú väčšinu, čo by využili na zvrátenie prozápadnej orientácie Slovenska.

Podobne insitné je aj jeho vysvetlenie, odkiaľ vláda na príspevok, ktorý sa bude vyplácať ešte z tohtoročného rozpočtu, zoberie. Exminister financií tvrdí, že je to dobrá investícia, lebo sa ňou zabráni, aby sa po návrate Smeru či Hlasu k moci rozkrádali miliardy tak ako pred rokom 2020.

Existujú krajiny, ktoré za účasť vo voľbách občanom dávajú rôzne výhody, navrhovaná suma je však gigantická aj na pomery omnoho bohatšej krajiny, ako je Slovensko. A dôvody, prečo by ju štát mal ľuďom rozdať, znejú ako zo základnej školy. V líškaní sa voličovi Matovič prekonal aj majstra žánru Roberta Fica s jeho vlakmi zadarmo a vianočnými dôchodkami.

Za normálnych okolností by návrh zapôsobil iba ako netradičné PR, ako keď istý nízkonákladový dopravca vypustil von správu o tom, že zvažuje vo svojich lietadlách miesta na státie. Poverený premiér Eduard Heger sa v stanovisku vyjadril, že sa s návrhom na odmenu nestotožňuje. Dnešný parlament je však schopný schváliť akúkoľvek hlúposť.

Ekonomický newsfilter na stredu má 1200 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.

1. Slovenská ekonomika sa ako jediná vo V4 udržala nad vodou

Slovenská ekonomika je voči energetickej kríze odolnejšia, ako sa čakalo. Vo štvrtom štvrťroku rástla nezmeneným kvartálnym tempom 0,3 percenta, zatiaľ čo ekonomiky našich susedov vo Vyšehradskej štvorke sa scvrkli. Tesne nad nulou sa udržal aj ekonomický rast v eurozóne, ktorá je pre stredoeurópsky región najdôležitejším exportným trhom.

Ekonomiky strednej Európy oslabuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie